PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sony Xperia Ray için Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich Nasıl Yüklenir?

Bilal Akgunduz
16.Nisan.2012, 16:23
Sony Xperia Ray ST18i akıllı telefonunuzu bu rehber sayesinde orjinal Ice Cream Sandwich sürümüne güncelleyebileceksiniz. Ne root ne de Bootloader kilidini kırmanız gerekmiyor. Resmi yazılımdır.

Uyarı: Yükleme işlemlerinden sonra oluşacak problemlerden sizler sorumlusunuz.

Yazılım ve yüklemek için gerekli dosyaları aşağıdan indirin.

- Flashtool v.0.7.1.0 (http://www.mediafire.com/download.php?7i7oh9aqvsgi2wq)

- ST18i_4.1.A.0.562 ROM Dosyası (http://www.multiupload.nl/0IPWE7LCEO)

YÜKLEME

1. İndirdiğiniz Flashtool v.0.7.1.0 programını kurun.

Kurulumdan sonra işlem yaparken sorun oluşturabileceği için kurmaya, hatta indirmeye başlamadan önce antivirüs programınızı kapatın.
Program uzun süredir kullanılıyor, herhangi bir güven sorununuz olmasın.

2. Cihazınızın Ayarlar/Uygulamalar menüsünden Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini, Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsünden ise USB Hata Ayıklama Modunu aktif edin.

3. Cihazınızı bilgisayara USB kablosuyla bağlayıp Sony Ericsson'un PC Companion ve SEUS programlarıyla gerekli sürücülerin yüklenmesini sağlayın.

Sürücüler konusunda sıkıntı çekerseniz C:/Flashtool/drivers dizinindeki program ile yükleyebilirsiniz.

4. İndirdiğiniz ROM dosyasının .ftf uzantılı olduğundan emin olup C:/Flashtool/firmwares dizine yollayın.

5. Flashtool.exe dosyasını çalıştırın. Eğer 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız Flashtool64.exe çalıştırın.

http://i582.photobucket.com/albums/ss269/netbookc/NbC%201/XSDebrand3.png

6. Programın sol üstündeki şimşek simgesine tıklayıp yukarıdaki gibi Flashmode seçeneğini işaretleyin ve devam edin.

http://i582.photobucket.com/albums/ss269/netbookc/NbC%201/arcICS_2.jpg

7. Yukarıdaki resimde işaret edildiği gibi Firmware yani ROM dosyasını seçin. Wipe User data, Wipe cache ve No Final Verification Check seçeneklerini işaretleyin, devam edin.

Eğer ortadaki Firmware Content kısmında sadece simlock.ta listelendiyse bilgisayarınızın denetim masasından dili ingilizce ve bölgeyi United Kingdom olarak değiştirmeniz gerekebilir.

8. Cihazınızı kapatın, bilgisayara bağlıysa çekin.

9. Geri butonuna basılı tutarak cihazınızı USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

10. Flashtool üzerinde yükleme başlayacaktır, "Flashing finished" mesajını gördüğünüzde cihazınızı bilgisayardan çekebilirsiniz.

11. Telefonun ilk açılışı normalden uzun sürebilir.

Muıstag
16.Nisan.2012, 19:31
flashtool programını güncelleyemedim update klasörünü c/flashtool klasörünün içine mi koplayacağız yardım lütfen

EnderOzturk
16.Nisan.2012, 21:02
Şahane rehber olmuş

asicann
16.Nisan.2012, 22:22
türkçe dil paketi varmı sonra sorun yaşamayalım

Bilal Akgunduz
17.Nisan.2012, 01:22
flashtool programını güncelleyemedim update klasörünü c/flashtool klasörünün içine mi koplayacağız yardım lütfen

Anlatımda nasıl yapacağınızı gösterdik. Klasöre kopyalayacaksınız, dosyalar değiştirilsin mi diye soracak kabul edin.

Bilal Akgunduz
17.Nisan.2012, 01:22
türkçe dil paketi varmı sonra sorun yaşamayalım

Türkçe mevcut.

siyabend21mny
17.Nisan.2012, 08:47
Özür Adminim:)
Birşey eklemek istiyorum, USB kablosunu bağlarken GERİ tuşu ile değil, SES KISMA tuşunu basılı tutuyoruz. teşekkürler
Not: sadece RAY için.

mustapha2105
17.Nisan.2012, 09:34
teşekkürler telefon çok güzel oldu.

Bilal Akgunduz
17.Nisan.2012, 13:07
Özür Adminim:)
Birşey eklemek istiyorum, USB kablosunu bağlarken GERİ tuşu ile değil, SES KISMA tuşunu basılı tutuyoruz. teşekkürler
Not: sadece RAY için.
Eminsiniz değil mi anlatımı değiştireyim o zaman.

mstfyvz27
17.Nisan.2012, 15:05
bende hata verdi yardımcı olurmusunuz bilal bey? bütün herşeyi yaptım en son telefon kapalı iken bilgisayara bagladım hata veriyor?

erdogan666
17.Nisan.2012, 15:33
Bendede hata veriyordu ama 2 -3 kere denedim ses kismaya basili tutarak bagliyoruz Xperia Ray i asagidaki Led uyarisi yesil yaniyor bekliyoruz islem basliyor birakabiliriz suanda flash islemi bitti cihazin acilmasini bekliyorum

suanda acildi cok cok seri ve gorsel olmus su ant+ servisini ve facebook entegrasyonunu bosu bosuna acmadim gayet guzel dokunmatik daha hassas geldi bana bi iphone kullanicisida olarak Sony Entartaintment Network gelmis kamera menulerinin cogunu kaldirmislar sahne tanima ve flash sadece gorunurde geri kalani menu tusu ile geliyor ilk izlenimler bunlar rehber icinde ayrica tesekkurler rahat bir sekilde yaptim

erdogan666
17.Nisan.2012, 15:50
Birde rom dosyasini indirecek arkadaslar su adresten ceksinler gayet hizli indi 12-13 dk da http://narod.ru/disk/46039600001.99fa95ce84fad74b4a04582d7b5532cc/st18i_4.1.A.0.562_GNordic.rar.html

mstfyvz27
17.Nisan.2012, 16:20
MTP device hatası weriyor yardım lütfen?

gamer15
17.Nisan.2012, 16:26
teşekkürler Bilal bey anlatım mükemmel ayrıca bi ekleme cihazınız yığın depolama modunda olduğuna dikkat ediniz yoksa benim gibi 3 saat uğraşırsınız :D

mstfyvz27
17.Nisan.2012, 16:43
sonunda oldu teşekür ederim:))

c0c0c0
17.Nisan.2012, 19:13
Merhaba bende Flashmodeye girince frimware content'de hiç bir yazı çıkmıyor ve yanındaki wipe user data ve wipe cache da açık değil ne yapmam lazım bilgi verirmisiniz.

siyabend21mny
17.Nisan.2012, 19:14
Evet Adminim bizzat denedim:)

siyabend21mny
17.Nisan.2012, 19:24
Bilgisayar'da denetim masasından Bölge ve Dil seçeneklerini ingilizce (ingilizce-birleşik krallık yapmıştım) yapmanız lazım.

c0c0c0
17.Nisan.2012, 19:39
Yaptım oldu çok teşekkür ederim biraz inceleyip bu konu altında paylaşırım.

mehmetant
17.Nisan.2012, 19:44
kardeşim böle olmadı ne iştir bu ya

Muıstag
17.Nisan.2012, 20:59
Anlatımda nasıl yapacağınızı gösterdik. Klasöre kopyalayacaksınız, dosyalar değiştirilsin mi diye soracak kabul edin

evet dosyalar değiştirilsin mi seçeneğini kabul ettim daha sonra drivers klasöründen yükleme yaptım
ama flashtool.exe yazan şimşek simgesine tıkladığımda versiyonun hala 0.6.9.1 olduğunu görüyorum acaba nerede yanlış yapıyorum.

18matrix18
18.Nisan.2012, 12:36
tşkler androidturkiye ekibi, deniyelim bi :)

18matrix18
18.Nisan.2012, 12:37
bu link sağlam mı ? virüs falan ?

18matrix18
18.Nisan.2012, 12:38
Birde rom dosyasini indirecek arkadaslar su adresten ceksinler gayet hizli indi 12-13 dk da http://narod.ru/disk/46039600001.99fa95ce84fad74b4a04582d7b5532cc/st18i_4.1.A.0.562_GNordic.rar.html bu link sağlammı virüs falan?

18matrix18
18.Nisan.2012, 13:48
Device connected in fastboot mode " de kaldi yaaa yardim lutfenn

osm_shn
18.Nisan.2012, 13:58
yapamadım yardımcı olabilirmisiniz

18matrix18
18.Nisan.2012, 14:16
arkada;lar hallettim. ses acma degil ses kisma tusunu kullanin.cok tskler

osm_shn
18.Nisan.2012, 14:48
olmuyo nedense yardımcı olur musnuz

Gbanes374
18.Nisan.2012, 21:17
Çok teşekkür ederim... :)
Bundan sonra da resmi update'leri alabilecek miyim?

habilis
19.Nisan.2012, 00:08
flash modu seçtikten sonra; firmware content bölümü boş geliyor. bu sorunun çözümü hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Muıstag
19.Nisan.2012, 11:43
arkadaşlar ben flastool programını güncelleyemedim yazılanları yapıyorum ama bakıyorum versiyonu hala 0.6.9.1

Muıstag
19.Nisan.2012, 12:36
flashtool programını güncellemeden yapsam olmaz mı telefon flaslanmaz mı?

Bilal Akgunduz
19.Nisan.2012, 13:11
flashtool programını güncellemeden yapsam olmaz mı telefon flaslanmaz mı?

İndirdiğiniz 0.7.0.0 güncelleme dosyasını çıkartın. Klasör olarak değil içindeki dosyaları Flashtool dizinine kopyalayın. Aynı dosyalar orada da mevcut olduğu için uyarı gelecek kabul edin güncellenecektir.

siyabend21mny
19.Nisan.2012, 19:38
Eminsiniz değil mi anlatımı değiştireyim o zaman.

Evet Adminim eminim, bizzat denedim.

numberten_ank
20.Nisan.2012, 01:08
güncellemeyi şimdi yaptım. çok kolay oldu. hiçbi sorun yok. emeği geçen herkese teşekkürler....sorunsuz ve çok güzel çalışıyo. ayrıca türkçeside var!!!!!

siyabend21mny
20.Nisan.2012, 08:30
Arkadaşlar, güncelleme sonrası, Bilinmeyen kaynaklar, açık olduğu halde Slide me, ve Turkcell market, uygulamalarını yüklemiyor, neden olabilir acaba?

MrOnurUcar
20.Nisan.2012, 12:32
şuan dosyaları indiriyorum, akşama işten geldiğimde güncellemeyi yapacağım. sony mobile facebook sayfasında güncellemeri mayıs ayının başında dağıtılacağını söylediler. isteyenler bu tarihi bekleyebilir, isteyenler ise bu şekilde de güncellemeleri yapabilirler. nasıl yaparsanız yapın ŞUNA DİKKAT EDİN!: telefon rehberinizi, galerinizi ve uygulamalarınızı bilgisayarınıza yedeklemeyi ASLA İHMAL ETMEYİN! çünkü telefon güncellendiği zaman herşey siliniyor. bunu da sony programından yapabilirsiniz.

telefonu son sürüme şuan yükselttim. anlatılan yönergelere göre gidildiğinde çok basitleşiyor (sade çeviri için site yöneticilerine teşekkürler.) telefonda ilk gözüme çarpan şey xperia S de varolan temanın güzelliği ve geçişlerin önceki sürümüne göre hızlanmış olması. ayarlar bölümü daha anlaşılır ve güzel hale getirilmiş. sanırım sony pc companion 2.1 programı güncellemeden sonra telefonu tanımıyor (bu düzeltilebilir mi bilmiyorum.) daha öncede dediğim gibi tüm kayıtlarım ve uygulamalarım silindi. birazdan yeniden yükleme yapacağım umarım sorun yaşamam. şimdilik bunlar gözüme ilk çarpanlar. devam ettikçe bu konuda yazıp yükleme yapmayan arkadaşlara fikir vermek istiyorum. iyi günler...

chronos
20.Nisan.2012, 16:16
Arkadaşlar hem seus hem pc companion kullanmamız şart mı yoksa sadece pc companion yeterli mi?

Muıstag
20.Nisan.2012, 17:39
evet admin sonunda güncelledim hata zipten çıkan klasör haricindeki jar dosyasını kopyalamamdan kaynaklanıyormuş şimdi hallettim teşekkürler

mohis
20.Nisan.2012, 18:22
wipe user data ve wipe cache sekmeleri bende çıkmıyo.Sadece en altta No Final Verification Check seçeneği işaretleniyor.Bu durumda ne yapmalıyım.Nerede bir hata yaptım acaba.

Sistem.Prof.
20.Nisan.2012, 21:59
wipe user data ve wipe cache sekmeleri bende çıkmıyo.Sadece en altta No Final Verification Check seçeneği işaretleniyor.Bu durumda ne yapmalıyım.Nerede bir hata yaptım acaba.
Yukarıda söylendiği gibi dil ve bölge ayarlarını değiştir ve pc yi yeniden başlat.

Kolay gelsin.

Muıstag
21.Nisan.2012, 09:28
evet admın ben de telefonu güncelledim arkadaşlar xperia ray telefonumuzu geri tuşu değil ses kısma tuşunu basılı tutarak pc'ye bağlıyoruz
türkçe dil paketi var şu an türkçe kullanıyorum telefonun arama kaydı tamamen değişmiş arama günlüğü tuş takımı ve akıllı arama bi arada gerçekten çok hoş olmuş akılı aramayı özellikle çok beğendim

_pLay_06
21.Nisan.2012, 12:30
bende hıc sans yk ne zaman yukleme yapcak olsam kesın bıseyler yarıda kalıyor. sayın admınım dedıklerıne harfıyen uydum fakat
http://e1204.hizliresim.com/w/p/4q41w.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

tesımde gorunen yerde bende bu sekıklde cıkıyor :( hıc bır sey secemıyorum :( ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz ?

_pLay_06
21.Nisan.2012, 14:05
şu anda yazılımı atıyorum çok mutluyum :d

_pLay_06
21.Nisan.2012, 14:24
video araması yok . video araması olmadıkdan sonra androıd 4,0 ı napıyım ya :( tepkım sıze degıl sayın admınlerım. sızlerın elıne saglık bızlere bunu sundugunuz ıcın . benım tepkım sony grubuna :(

nitem2
22.Nisan.2012, 13:22
Bu konuyla ilgili yardimci olabilecek birisi varsa bana mail atabilirmi ben flashmode den sonrasini gecemedim

SR-71
22.Nisan.2012, 13:48
Windows dil ayarını ingilizce yaparak (flash mode firmware content görünmüyordu) sorunsuz yükledim.
SD Kartta olan bilgiler (resim, müzik, videolar buradaydı) kaybolmuyor.
Başlamadan önce telefondan kişileri vcf olarak SD karta yedekleyip, kurulum sonrası import edebilirsiniz.
ICS destekleyeceği için xperia ray tercih etmiştim, güzel oldu. Teşekkürler.

SR-71
22.Nisan.2012, 13:54
Bu konuyla ilgili yardimci olabilecek birisi varsa bana mail atabilirmi ben flashmode den sonrasini gecemedim
Bu durumu Windows/Denetim masası/Bölge ve Dil seçeneklerinden biçim İngilizce, Konum İngiltere yaparak devam ettirebilmiştim.

nitem2
22.Nisan.2012, 23:24
Bu durumu Windows/Denetim masası/Bölge ve Dil seçeneklerinden biçim İngilizce, Konum İngiltere yaparak devam ettirebilmiştim.

çok tesekur ederim dedigin gibi yaptım ve oldu :)

fferdogan
23.Nisan.2012, 02:13
Arkadaşlar bende çok uğraştım ama benim yaptım hata flashtool programı çalıştırdıktan sonra telefonun kapatılması ve usb kablosunu çekme uyarısı veren ekranın sağ alt köşesinde cancel butonuna basıp kapatmak oldu bunu yapınca hata veriyor. Ayrıca bu program ayarlar kısmında sonyericsson yazan böülümden usb başlığından usb yığın depolama modunu seçmeyi unutmayın bu yüzden de hata veriyor yani Device connected with USB debugging off 12/001/2012 21:01:20 - INFO - For 2011 devices line, be sure you are not in MTP mode gibi uyarı verirse burdan ayarlayabilirsiniz gerçekten de güzel bir arayüz yapmışlar programda emeği geçenlere Teşekkür ederim

te_amo680
23.Nisan.2012, 02:23
iyi geceler ben yaklaşık 1 hafta önce yükledim hiç memnun kalmadım (xperia ray) tamam herşeyi güzel ama fazla ram yiyor ayrıca arama kısmına geldiğimde 1 2 saniye bekliyor. genel görünüm olarak da 2.3.4 görünümünü daha çok beğendim. baktım arada fark yok tekrar 2.3.4 yükledim

te_amo680
23.Nisan.2012, 02:26
arkadaşlar sormadan ben söyliyim birkaç şey. telefon garantiden çıkmıyor ayrıca dilerseniz tekrar eski sürüme dönebilirsiniz. burda eski sürümün romu var aynı şekilde yükleyebilirsiniz.

http://depositfiles.com/files/bq5n36oip

sonymony
23.Nisan.2012, 02:55
arkadaşlar sormadan ben söyliyim birkaç şey. telefon garantiden çıkmıyor ayrıca dilerseniz tekrar eski sürüme dönebilirsiniz. burda eski sürümün romu var aynı şekilde yükleyebilirsiniz.

http://depositfiles.com/files/bq5n36oip

Dostum bende eski surume dönmeyi düşünüyorum bazı programlarda sorun yaşadım bu verdiğin rom orjinal türkiye romu mu acaba değilse türkiye 2.3.4 romunu nerde bulabilirim teşekkürler.

casuscu
23.Nisan.2012, 11:15
root yapılıyormu

osm_shn
23.Nisan.2012, 12:05
andordid 2 ye nasıl geri döneriz

MMDMR
23.Nisan.2012, 16:26
Deniyorum inşallah güzeldir

18matrix18
23.Nisan.2012, 17:11
Bumudur sony:-)Müdürüm 2.3.4 sürümünün türkiye
Orjinal linkini rica edebilirbiyiz:)tsk

18matrix18
23.Nisan.2012, 18:25
şu videoya göz atarmısın admin arkadaşım daha farklı bir görüntüsü var neden acaba ya kafam karıştı ???
http://www.youtube.com/watch?v=EP3Gcrz2qjw&feature=relmfu

18matrix18
23.Nisan.2012, 19:42
Arkadaşlar 1 hafta oldu ics kullanalı memnun değilim eksiklikler var donma resetlenme v.s gibi durumlar var.
evet hızlı ama sadece kendi çalışan araçlarına tanımışlar yüklediğiniz uygulamalar ve oyunlardan tam verim alamıyorsunuz, sony nin kurnazlığına geldik diyebiliriz böyle ics olmaz olsun görüntü olarak 2.3.4 ten pek fazla farkı yok tam bir uyanıklık yapmışlar.
ben tekrar 2.3.4 dönüyorum.şuan 2.3.4 rom indiriyorum ama çok yavaş adminden ricam hızlı bir link koymaları ve geri dönecek arkadaşların
bundan faydalanmaları.tşkler androidturkiye ekibi.

SR-71
23.Nisan.2012, 23:34
MTP mode hatası ile ilgili olarak telefondan yapılan developer mode ayarı kısmı atlanmış olabilir. ilk sayfayı eksiksiz takip etmenizi öneririm.
an itibariyle ics ile donma yavaşlık kamera vb. bir sıkıntım olmadı. bu arada ics ile şarj daha mı uzun gidiyor ne ?

canlı
24.Nisan.2012, 12:02
yeni güncelleme yaptım ics yüklendi ama hiç hoş değil vifi ile bağlanmıyor çok yavaş tekrar eskiye döneceğim bunun için tel roort lumu olması lazım yukardı linki verilen rom mu neyse onu yüklersek(nasıl yükleyeceğimide bilmiyorum)eskiye dönermi ilgilenecek arkadaşlara teşekkür ederim bu tel genel olarak hoşuma gitmişti ama sorunlar özellikle root sorunu nedeniyle değiştireceğim sanırım.bu arada cihaz xperia ray

sonymony
24.Nisan.2012, 18:19
Türkiye için ıce cream sandvich yayınlanmış ben önceden bu yöntemle yükledim ama bazı programlarda sorun yaşıyorum 2,3,4 sürümüne dönmeyi düşünüyordum şimdi türkiye için olan romu yuklesem acaba düzelirmi ve 1252-1856 nolu romu (ftf) nerden bulabilirim bu yöntemle yüklemek için teşekkürler

canlı
24.Nisan.2012, 22:53
Türkiye için ıce cream sandvich yayınlanmış ben önceden bu yöntemle yükledim ama bazı programlarda sorun yaşıyorum 2,3,4 sürümüne dönmeyi düşünüyordum şimdi türkiye için olan romu yuklesem acaba düzelirmi ve 1252-1856 nolu romu (ftf) nerden bulabilirim bu yöntemle yüklemek için teşekkürler

hiç deneme bence 2.3.4 daha iyi ben geri dönmek için uğraşıyorum

canlı
24.Nisan.2012, 22:56
iyi geceler ben yaklaşık 1 hafta önce yükledim hiç memnun kalmadım (xperia ray) tamam herşeyi güzel ama fazla ram yiyor ayrıca arama kısmına geldiğimde 1 2 saniye bekliyor. genel görünüm olarak da 2.3.4 görünümünü daha çok beğendim. baktım arada fark yok tekrar 2.3.4 yükledim

kardeş benim de ray var ve bende geri 2.3.4 yüklemek istiyorum bunu nasıl yaparım lütfen bir anlatabilir misin

canlı
25.Nisan.2012, 02:03
Sony Xperia Ray ST18i akıllı telefonunuzu bu rehber sayesinde orjinal Ice Cream Sandwich sürümüne güncelleyebileceksiniz. Ne root ne de Bootloader kilidini kırmanız gerekmiyor. Resmi yazılımdır.

Uyarı: Yükleme işlemlerinden sonra oluşacak problemlerden sizler sorumlusunuz.

Yazılım ve yüklemek için gerekli dosyaları aşağıdan indirin.

- Flashtool v.0.6.9.1 (http://uploaded.to/file/g3uingdb)

- Flashtool v.0.7.0.0 Güncellemesi (http://cloud.github.com/downloads/Androxyde/Flashtool/update.zip)

- ST18i_4.1.A.0.562 ROM Dosyası (http://www.multiupload.nl/0IPWE7LCEO)

YÜKLEME

1. İndirdiğiniz Flashtool v.0.6.9.1 programını kurun.

Kurulumdan sonra işlem yaparken sorun oluşturabileceği için kurmaya, hatta indirmeye başlamadan önce antivirüs programınızı kapatın.
Program uzun süredir kullanılıyor, herhangi bir güven sorununuz olmasın.

2. Flashtool v.0.7.0.0 güncelleme dosyasını çıkartıp C:/Flashtool konumuna kurulan programın dizinine kopyalayın.

http://i582.photobucket.com/albums/ss269/netbookc/NbC%201/arcICS_1.jpg

3. Programı çalıştırın ve yukarıda işaret edilen girdinin olup olmadığını kontrol edin.

4. Son sürüm Flashtool kurulduktan sonra programı kapatın.

5. Cihazınızın Ayarlar/Uygulamalar menüsünden Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini, Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsünden ise USB Hata Ayıklama Modunu aktif edin.

6. Cihazınızı bilgisayara USB kablosuyla bağlayıp Sony Ericsson'un PC Companion ve SEUS programlarıyla gerekli sürücülerin yüklenmesini sağlayın.

Sürücüler konusunda sıkıntı çekerseniz C:/Flashtool/drivers dizinindeki program ile yükleyebilirsiniz.

7. İndirdiğiniz ROM dosyasının .ftf uzantılı olduğundan emin olup C:/Flashtool/firmwares dizine yollayın.

8. Flashtool.exe dosyasını çalıştırın. Eğer 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız Flashtool64.exe çalıştırın.

http://i582.photobucket.com/albums/ss269/netbookc/NbC%201/XSDebrand3.png

9. Programın sol üstündeki şimşek simgesine tıklayıp yukarıdaki gibi Flashmode seçeneğini işaretleyin ve devam edin.

http://i582.photobucket.com/albums/ss269/netbookc/NbC%201/arcICS_2.jpg

10. Yukarıdaki resimde işaret edildiği gibi Firmware yani ROM dosyasını seçin. Wipe User data, Wipe cache ve No Final Verification Check seçeneklerini işaretleyin, devam edin.

Eğer ortadaki Firmware Content kısmında sadece simlock.ta listelendiyse bilgisayarınızın denetim masasından dili ingilizce ve bölgeyi United Kingdom olarak değiştirmeniz gerekebilir.

11. Cihazınızı kapatın, bilgisayara bağlıysa çekin.

12. Geri butonuna basılı tutarak cihazınızı USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

13. Flashtool üzerinde yükleme başlayacaktır, "Flashing finished" mesajını gördüğünüzde cihazınızı bilgisayardan çekebilirsiniz.

14. Telefonun ilk açılışı normalden uzun sürebilir.
eline emeğine sağlık kardeşim burdan yola çıkarak eski sürümü yükledim vee root yaptım cihazı harikasın çook teşekkür ederim

kocaeliraf
25.Nisan.2012, 16:48
evet ray için ses kısma tuşuna basılacak zaten geri tuşu dokunmatik raylerde

emin.ucar
26.Nisan.2012, 22:20
Arkadaşlar ben bu güncellemeyi yaptım yapmasına ama bazı sorunlar var wi-fi, hat çekim gücü sorunu vs.

Ben androidimi 2.3.4 e geri dondurmek ıstıyorum nasıl yapabılırım yardım edın lütfen en kısa zamanda cevaplarınızı beklıyorum.

Mustafa Işik
27.Nisan.2012, 17:37
device connect te takıldı napmalıyım

mehmetz55
03.Mayıs.2012, 13:51
ben şimdi yaptım sony ericson update service programını yükleyin telefon modelinizi seçin ve güncellemeye başlayın adım adım sizi açık şekilde yönlendiriyor gayet de basit

ewildewil
04.Mayıs.2012, 21:36
update dosyasını indirebilen var mı ? http 403 hatası veriyo bende.biri başka bi yere update yapabilirmi? thanx...

edit: st18i SI 1252-1856

allah aşkına biri bunu nasıl 2.3.4 versiyonuna dönüştüreceğimi söylesin lütfen....

barisist81
05.Mayıs.2012, 19:49
update dosyasını indirebilen var mı ? http 403 hatası veriyo bende.biri başka bi yere update yapabilirmi? thanx...

edit: st18i SI 1252-1856

allah aşkına biri bunu nasıl 2.3.4 versiyonuna dönüştüreceğimi söylesin lütfen....

Bende dönmek istiyorum eski versiyona. bunda arada haifif donmalar oluyor ve pil ömrü çabuk bitiyor, uygulamalar geç açılıyor. rehber kaydırması yaparken daha yavaş vs vs. ayrıca çokta büyük bir fark göremedim . sanırım xperia ray işlemcisi yavaş geliyor. eski versiyonu nasıl geri yükleriz bilen varmı. update service ile yüklemiştim.

barisist81
05.Mayıs.2012, 21:14
bende telefon bellek kullanılabilir alanı 71 mb . advantage task killer falanda kullanıyorum ama gene kalan o acaba ondan mı arada takılma oluyor kaydırmalarda falan . acaba tam fabrika ayarına dönsem bu android 4 sürümü daha vermlimi çalışır ?

ewildewil
05.Mayıs.2012, 21:18
telefonunu güncellememiş biri romu telefonundan kopyalayabilir mi acaba? (mümkün mü böyle bişi bilmiyorum).... çünkü hiç bir yerde st18i 1252-1856 romu yok.
lütfen yardımcı olun.

şuraya bi bakın dendiklerim çalışıyo sorun yok ama telefon başka ülkeden alınmış gibi davranıyor.

http://forum.andronova.net/showthread.php?11269-Xperia-ray-st18i-update-4-den-önceki-sürümüne-nasıl-dönülür

MrOnurUcar
08.Mayıs.2012, 12:22
ekran görüntüsü alma işlemi nasıl oluyor acaba bilen var mı ?

ewildewil
10.Mayıs.2012, 19:03
ekran görüntüsünü almak istediğin yerde kapatma tuşuna basılı tut ordaki seçeneklerde var.

barisist81
10.Mayıs.2012, 23:01
ben eski roma dönmek istemiştim. 2.3.4 e çünkü 4 versiyonu direk yükleyince telefonda takılma vs sorun olmuştu uyuz etmişti beni. sonra telefonu fabrika ayarına aldım. sd kartıda tamamen sildim. ama önce tam google gmail senkrenizasyonu yaptım. sonra telefon fabrika ayarına geri döndükten sonra kendi eski programlarını herşeyini gmail senkrenizasyonundan internetten indirip kurdu. benim yapmam gereken birşey kalmadı. tüm programları indirip kurdu. sadece program icon ayarlarını elle yaptım okdar. yanlız burda wi-fi açarsanız daha iyi olur veri kotanız varsa ondan gitmesin. ve yeni versiyonda şuan problem yok. 2.3.4 versiyonu gibi hızlı ve akıcı çalışıyor. eğer sizdede böyle problem varsa bu şekilde yapın tavsiye ederim.

smyrna0035
12.Mayıs.2012, 14:20
12/015/2012 14:15:54 - ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="SECURITY_CLASS";ERR_STATIC="IMAGE_ADDRESS_RANGE";ERR_DYNAMIC="SIN-block eraseblock mismatch";
12/015/2012 14:15:54 - ERROR - Error flashing. Aborted

arkadaşlar böyle bir hata veriyor nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz..

ramo0027
22.Mayıs.2012, 22:27
arkadaşlar tlf nu eski haline döndüren varmı.. nasıl yapacaz bu işi...

crallz
30.Mayıs.2012, 19:56
ben forumu okumadan önce yüklemeyi düşünüyordum. forumu okuduktan sonra fikrim değişti sanki. Gerçekten xperia ray a ağır mı geliyor? fark yok diyorlar. yüklememe gerek yok diyebilir miyiz?

merhan48
05.Haziran.2012, 03:01
admin dediklerini aynısını yaptım fakat halen eski sürüm ve telefon açılıp kapanmadı bile

gomar13
07.Haziran.2012, 11:09
Merhaba.
Ben tarif ettiğiniz işlemlerin hepsini başarıyla gerçekleştirdim.. Ancak şuan telefonum sürekli olarak kapanıp açılıyor ana ekrana geçmiyor bile. Ne yapmamı önerirsiniz?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

serzenis.ie
17.Haziran.2012, 21:31
telefona format at düzelir nasıl yapıldığını bilen arkadaşlardan öğren

oguzhank27
19.Haziran.2012, 22:52
arkadaslar yüklemeyin derim ben adminlerimin eline sağlık emek harcamışlar ama bence değmez telefon daha kötü oluyor yana yana eski sürüme çevirmeye çalışıyorum

oguzhank27
20.Haziran.2012, 13:23
12/015/2012 14:15:54 - ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="SECURITY_CLASS";ERR_STATIC="IMAGE_ADDRESS_RANGE";ERR_DYNAMIC="SIN-block eraseblock mismatch";
12/015/2012 14:15:54 - ERROR - Error flashing. Aborted

arkadaşlar böyle bir hata veriyor nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz..

aynen bu hatayı alıyorum bende yardım edecek kimse yok mu koca forumda ya!

atom
06.Temmuz.2012, 19:00
Sony PC Company yükleyin pc nize Ordan telefon yazılımı güncellemeyi seçiniz en güncel versiyonu telefonunuzu riske atmadan güncelleyin... :))

barisist81
08.Temmuz.2012, 17:17
mrb. Bende Xperia ray de 4.0.3 yüklü ve üzerine hiçbir şekilde 4.0.4 yükleyemiyorum. sony update center programı ve pc comp. programıyla yüklemeyi denediğimde her seferinde telefonunuzda zaten en son yazılım yüklü diyor. ve yükleyemiyorum yardımm

KnYLcn
03.Ağustos.2012, 19:28
hocam ben ray kullanıyorum güncellemeyi yaptığımdan beri telefon sık sık takılıp kendini resetliyo telefondan soğudum açıkçası bunun çözümü yok mu ?

eyyup47
19.Eylül.2012, 22:28
hayırlı akşamlar
Ya arkadaşlar benim cihazım Sony Ericson Xperia Ray(ST 18 İ)Ben tarif edildiği gibi uygulamaları kuruyorum fakat karşıma bu manzara çıkıyor lütfen bir ilgilenirmissin
http://imageshack.us/a/img545/4774/adszmdy.png

ertugrulasdfvbnm
08.Ekim.2012, 19:07
abi eline sağlık güncelleme falan yapmadım yinede oldu
arkadaşlar birleşik krallık yapın ve çıkarıp tekrar takmayı unutmayınn
bilal bey çok teşekkürler
android 4.4 den 4.3 e döndüm ddüzelttikleri hataları 4.4d tekrar yapmışlar sakın güncellemeyin 4.4e en güzel hali 4.3
teçekkürler ilk açılş baya uzun sürüyo heralde teşekürler bide tüm bilgiler gitti göze alın :)
daha önceden bi arkadaş sağolsun demiş hayati şeyleri yedeklemiştim :)

Efk_Ars
15.Ekim.2012, 23:17
çok teşekkürler... pc compantionla bi türlü yapamamıştım...

alpican
20.Ekim.2012, 21:49
hayırlı akşamlar
Ya arkadaşlar benim cihazım Sony Ericson Xperia Ray(ST 18 İ)Ben tarif edildiği gibi uygulamaları kuruyorum fakat karşıma bu manzara çıkıyor lütfen bir ilgilenirmissin
http://imageshack.us/a/img545/4774/adszmdy.png

Flashtool'un son sürümünü kullanın

dgaffaroglu
14.Şubat.2013, 16:07
teşekkürler güzel anlatım

tarimbilisim
17.Şubat.2013, 11:52
derleme numarası 4.02.a062 yazıyıyor bende surum 234 .dun ST18i_4.1.B.0.587_CE_1252-3693_ForsakenNGL yukledim bu dosya andorid surumu icin degilmei cozmedimarakdaslar

memindefne
18.Nisan.2013, 01:57
merhabalar , çok acil yardım bekliyorum. sony ericsson xperia ray st18i model telefonuma yazılım güncellemesi yapamadım hiçbir şekilde sorun nerede bir türlü çözemedim. sony pc companion sony update service flash tool denemedim program kalmadı banamısın demedi telefon bir türlü. sanırım telefon flash mod'a geçmiyor ses kısma tuşuna basarak bağlasam da.. bunun sebebi ne olabilir acaba? telefon aldığım gibi orjinal sürüm değişiklik olmadı hiç android sürümü 2.3.4 derleme numarası 4.0.2.A.0.69 anlayan varsa lüften yardım etsin.. şimdiden teşekkür ederim..

esad-bal
19.Nisan.2013, 18:35
Ses kısma tuşuna değil , geri tuşuna basılı tutarak bağlayacaksın ..Burada (http://xperiaplatform.weebly.com/-tuumlm-2011-xperia-serisi-304ccedilin-gingerbreade-geri-doumlnuuml351-rehberi.html) ki Anlatımla 4.1.b.0.587 firmwaresini flashla..

Cansu_06
28.Mayıs.2013, 21:26
Flashtool'un son sürümünü kullanın

Son sürümüne nerden ulaşabiliriz acaba ?

esad-bal
29.Mayıs.2013, 15:27
Son sürümüne nerden ulaşabiliriz acaba ?

Bunu Dene : http://d-h.st/grc

serdardemiral
26.Temmuz.2013, 16:13
Hocam herşey tamam, ''Maalesef Kamera Durdu'' uyarısı alıyorum neden ki?

esad-bal
26.Temmuz.2013, 21:24
Yeniden Flashla Olmadı Başka bir ftf dosyasını yeniden Flashla

iPhone V ile Tapatalk 2 Kullanılarak Gönderildi...

jimcarrey58
16.Ocak.2014, 19:10
arkadaşlar flastool proramının linki yok yardımcı olabilir misiniz ?