Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SE Xperia ARC Büyük Sorun

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı

Exclamation SE Xperia ARC Büyük Sorun

Merhabalar,

Forumdaki konularda göz gezdirdim ama maalesef aradığım sonucu bulamadım. Benim sorunum kısaca programlara kapatamıyorum.

ARC'tan oldukca memnunum her konuda beni oldukca tatmin ediyor henüz yarı yolda bıraktığı olmadı her hangi bi konuda. Ama uygulamalarda çıkış konusunda büyük sıkıntılar var. Herhangi bi uygulamadan nasıl çıkabileceğimi henüz çözebilmiş değilim açıkcası.

Uygulama içinde işim bittikten sonra geri tuşuna basınca uygulama arka planda çalışmaya devam ediyor. Advanced Task Killer Pro yüklü. Ama mesela internet tarayıcıda çıkmak büyük dert oluyor. Kaldı ki bi çok uygulamada uygulamadan çıktan sonra ATK Pro ile kapatsanız bile 5-10 saniye sonra yeniden başlıyor.

Arka planda sürekli çalışan, Lets Golf,Medya sunucusu, Post card gibi SE nin kendi koyduğu bir sürü gereksiz uygulama var bunlar aynı şekilde bi türlü kapanmıyor. Kapanıyor ama 7-8 saniye sonra kendilğinden açılıyor ve bu programların içinde bu duruma ilişkin en ufak bir ayar bulunmuyor.

Mesela Slide Me market uygulama yöneticisi ne hikmetse sürekli açık. Kaç defa kapattım ama anında açılıyor kendiliğinden. Bi süre Google Maps'ta arka planda açık kalıyodu. Kapattığım halde otomatik açılıyordu ama o en azından kapatıp açılınca kendiliğinden çözüldü bi sorun kalmadı aksi takdirde pil kullanımında kayda değer kullanım söz konusuydu.

Postcard,SlideMe yada Medya Sunucusu benim kullanacağım uygulamalar değil hiç bi zaman.Bunları komple kaldırmayıda düşünebilirim, kendiliğinden böyle birşeye izin vermiyor. Root yapılması gerekiyor ama henüz ARC için düzgün bir root dökümanı yok maalesef. Ama en azından şimdilik bi şekilde kapatabilsem uygulamaları oda işe yaricak.

Home tuşuna basılı tutunca en son açtığım uygulamaları fln gösteriyor kapatma yada ona benzer bişey yok. Kaldı ki herhangi bir uygulamada kapatma ayarı bile yok yani. Uygulamadan tek çıkış tuşum her zaman geri tuşu oluyor oda uygulamayı arka plana atmakla yetiniyor ve bu durumu fark etmeden önce telefonum ciddi yavaslamaya baslamıstı. Sonra bi baktım arka plana girip çıktığımı sandığım hiç bir uygulama kapanmamış ve bu yüzden müthiş derecede şarj yiyor vesselam.

Bu konular hakkında çözümü olan arkadaşlar varsa çok büyük yardımları dokunur. Telefonu ihtiyacım olmadığı zaman 2G de ve Veri Akışı Devre dışı şeklinde kullanıyorum zaten hani pili yiyen bir başka sebep görünmüyor ortada, ekran parlaklığımıda en düşük ve görünür ayarda kullanıyorum.

Cevap yazan veya okumuş bütün arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. Benim gibi bu konu hakkında sorunu olan arkadaşlar varsa umarım bu mesaj onların derdinede deva olur.

Saygılar

2. oojjii üyemize teşekkür edenler:

Tuncay Lale (27.Ekim.2012)

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Root yapmadan bu konularda pek yapılacak bir şey yok, ama ATK kullanmamayı denemenizi tavsiye edebilirim.

Xda'da uzun süreler tartışılmış, hala da tartışılan bir mevzu bu. Android'in zaten kendi TK'sı var, ve başka TK programları yükleyerek buna müdahale etmenin, hem daha fazla pil tüketimine sebep olduğunu, hem de RAM kullanımının daha az verimli olduğu iddiasında bulunan pek çok kişi var. Şu anda ATK kullanarak durumdan memnun olmadığınız göz önünde bulundurularak, bir de hiç müdahale etmemenizi önerebilirim =)

Deneyimli Üye
    alikasimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Ettiği Teşekkür
    407
    219 mesaja 682 teşekkür aldı
    android linux tabanlı bir işletim sistemidir. linux'te arka planda uygulamaların çoğu çalışırlar ancak 1mb boş ram iniz dahi kalsa işletim sistemi takılmadan çalışabilir. bu linux'ün dosya yapısındaki mimarinin mükemelliğinden kaynaklanmaktadır. yani uygulamaları illa kapatmanız gerekmemektedir. ancak bazı uygulamalar vardır ki, gerçekten de ciddi miktarda ram ve daha da önemlisi işlemci kullanırlar. bu uygulamalar için ben advanced task killer uygulamasını tavsiye ediyorum.

ancak otomatik uygulama kapatma uygulamalarını tavsiye etmiyorum. bu işlem linux'ün dosya yönetimine ters olduğundan telefonunuzn daha fazla enerji harcamasına yol açar.
    Saygımlarımla, Ali Kasımoğlu

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Cevaplarınız için çok teşekkürler öncelikle.

@berk
    Aslında benim arka plandaki uygulamalarla ilgili pek bi sıkıntım yok. Ama asıl nokta bunlar birikince ciddi manada şarj yiyor haline gelmesi. Ve anlamadığım bir nokta var, uygulamada işimiz bitince uygulamanın kendi Exit tuşu yok ise neden başka bi tuşla yada telefonun içinde gelen bir özelliğiyle bu uygulamayı kapatamıyoruz ? Ben de özellikle böyle kilit noktalarda uygulama kullanma taraftarı değilim. Ancak telefonun kendi içinde normal şekilde uygulama kapatma tuşunun bulunmaması çok saçma geliyor. En başta dedim acaba var da ben mi bulamadım yada bilmiyorum.

@alimasimoglu
    Linux'u az çok biliyorum. Uzun bir dönem kullandım ve hala özlüyorum rahatlığını. Ancak, linux kullandığım bilgisayarda pil yada şarj sorunu yoktu. Maalesef telefon işin içine karışınca böyle büyük bir problem giriyor. Pil yemiyor olsalar en ufak sıkıntım yok arkadaki uygulamalarla. Çok çok işlemciyi ve RAM'i kullanıcak bir oyun vs. açmam gerekirse kapatırım mesele değil. Ama burdaki nokta dediğim gibi bu kapatma özelliğinin niye içinde gelmiyor oluşu. Root yaparak o uygulamaları kaldırabiliceksem sırf bunun için bile olsa yapabilirim. Ciddi manada can sıkan bi durum çünkü.

Eğer var ise bir root dökümanı vs ARC için ( aradım ama ben bulamadım maalesef) root yapabilirim.

Tekrar çok teşekkürler cevaplar için.

Saygılar

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Ve bir şey daha sormak istiyorum benim telefonum Android 2.3.2 kullanıyor neden bilmiyorum ama aşırı yavaş açılıyor. Çok büyük problem arz etmiyor benim için ama yinede öğrenmek istiyorum acaba sizinkilerde mi böyle yani Android telefonlar normalde mi böyle yavaş açılıyor. Eğer öyle değilse varmı bunun bir çözümü?

Teşekkürler şimdiden.

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Dediğim gibi bu konu çok tartışılan bir konu, ben TK kullanmıyorum ama, keza benim şahsi tecrübem, programları kapattıktan sonra, zaten Android tekrar bir çoğunu tekrar açmak istiyor, ve bu daha fazla pil harcanmasına gerek oluyor.

Özellikle çok RAM tüketimi yapan çoğu oyunda Menuler aracılığıyla exit bulunabiliyor, ve o şekilde çıkış yapılabiliyor, ya da bazı(CyanogenMod ya da MIUI) gibi ROM'larda, back tuşuna uzun süre basılı tutmak programı kapatabiliyor, ama Android'in kendisinde bu yok. Eksikliğini de şahsen pek yaşamadım.

Şöyle bi öneride bulunabilirim, TK'ların automatik kapatma özelliklerini değil de, kullandığınız bir programdan çıktığınız zaman sadece o programı kapatma özelliklerini kullanabilirsiniz. Ve telefonun arka planda çalıştırmak istediği programlara dokunmazsınız.

Telefonun kendi içinden gelen programları kaldırabilmek için, çok yüksek ihtimal root ihtiyacınız var, çünkü o programlar çoğu zaman, root hakları olmadan erişebileceğiniz yerlerde değiller.

ARC'ın bootloader'ı bile kilitli değil, bu yüzden teorik olarak root işlemini yapmak çok basit olmalı, sizin için bunu araştırıcam.

Edit: Daha çok taze bir root yöntemi bulunmuş gibi duruyor, daha deneyen insan sayısı çok fazla yok, o yüzden biraz beklemenizi tavsiye ederim, ama şu şekilde belirtilmiş:

http://www.multiupload.com/SB5B84LTOQ ==> dosyayı adb üzerinden bu komutla yüklerseniz SU haklarını kazanmanız lazım

fastboot flash system system_bin4ry.img
    Konu berk tarafından (20.Nisan.2011 Saat 10:58 ) değiştirilmiştir.

Gold Üye® Bilal Akgunduz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    328
    618 mesaja 2,390 teşekkür aldı
    Doğrudur. Sony Ericsson'un yeni stratejisine göre çıkan yeni cihazlarda Bootloader kilitsiz olacak. Verdiğiniz yöntem de bence uygundur kullanabilirsiniz.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Merhabalar tekrar,

Evet dediğiniz gibi Android bazı uygulamaları tekrar açıyor maalesef. Ve bunlardan bazıları pili yiyor, hele ki uzun vadede. Mesela Medya Sunucusu var SE nin kendi yazılımı içinde geldi. Maalesef ne kadar kapatsam kapatayım her defasında tekrar baslıyor ve Pili gereğinden fazla yiyor. Ki bu bahsettiğim uygulama asla kullanmayacağım bişey.

Benim burda bahsettiğim homscreen vs gibi ana bileşenler değil. Lets golf,postcard,medya sunucusu gibi asla gerekmicek ve pili sömüren şeyler. Zaten root yaparsam ilk iş bunları silicem çünkü ciddi bi etkisi söz konusu kanımca ARCta. Ki çoğu kişi ARC'ın bataryasının yeterince gitmediği şikayetinde..

ATK Pro'nun otomatik kapatma özelliği zaten aktif değil kullanmayıda düşünmüyorum çünkü kısır döngü oluşucak o kapatıcak sistem geri açıcak ve buda işlemciyi yorucak. Ondan ziyade kökten çözümden bahsediyorum ( bu bahsettiğim kendiliğinden başlayan gereksiz uygulamalar) normal uygulamaları ise normal yolllardan kapatmak istiyorum. Ufak tefek şeyler önemli değil ama mesela Galeri, Tarayıcı, Google Maps gibi uygulamalar arkada kaldığında çok fena pil yiyor ve bu uygulamaları ne kadar zorlasam zorlayayım ATK dışında bi kapatma yöntemini bulamadım. Ki bi ara Google Maps tekrar açılır hale geldi neden bilmiyorum ama en azından telefonu tekrar başlatıp PC ye bağlayınca düzeldi.

Evet o uygulamaları kaldırmak istiyorum ama sizinde de tavsiye ettiğiniz gibi Stabil bi root yöntemi çıkmadan önce yapmayı düşünmüyorum şahsi görüşüm henüz bu riske deymiyeceği yönünde.

Ve mesela Tarayıcıda özellikle; çıkmak baya dert oluyor. Geri tuşu tarayıcıdan çıkmıyor taa ki ilk girdiğin sayfaya gelene kadar (Her defasında bi önceki sayfayı açıyor) , Menüde zaten Kapat gibi bi olay yok. Bu gibi durumlarda ne yapmalıyım mesela ? Ki ilk sayfaya gelip geri dediğinde zaten arkada çalışmaya devam ediyor ve Pil Kullanımı listesinde gözüküyor. Bu gibi bir durudma ne yapmalıyım ?

RAM kullanımı telefonu yavaşlatmadığı sürece pek önemli değil benim için en önemlisi Pil olayı. Bataryanın uzun gitmesi önemli.

Cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkürler..

Saygılar.
    Konu oojjii tarafından (20.Nisan.2011 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Açıkçası, verdiğiniz Tarayıcı örneğinde olduğu gibi bu tür sistem uygulamalarında asla çıkış yapmanız mümkün olmuyor. Ben ücretli "Taskkiller" adlı bir programı kullanıyordum, Froyo çıkana kadar, ve onunla bu tür programları kapatıyordum, CM 6'dan sonra ise back tuşuna uzun basarak uygulamaları sonlandırıyorum. Ancak dediğiniz durumlarda maalesef yapacak çok fazla bir şey yok.

Pil konusuna gelince, ben 1.5 senedir, artık günü birlik şarj etme gerekliliğini benimsedim, aracımda şarj cihazım var, bazen de yanımda usb kabloyu taşıyorum pc'den şarj ediyorum. Günümüzde çoğu smartphone'un en büyük sorunu pil ömürlerinin oldukça kısa olması.

Bu kadar şey yazdık gerçi, ama sorununuzu çözecek pek bir şey öneremedim, kusura bakmayın =)

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    En iyisi ben bunu bir de Google ve Sony Ercisson'a mail şeklinde yada başka bi şekilde bildireyim olmicak bu böyle. Çünkü bence ciddi bir açık. Hadi biz neyse olayın farkındayız ama Android'den haberi olmayan biri heleki 2-3 gün telefonu kapatmadan kullanırsa, üst üste açılmış uygulamalar vs telefonun pilini sömürür ve bıktırır insanı yani. Android'in şu anki durumuyla yapıcak pek bişey görünmüyor bunun kapatılması gereken bi açık olduğunu düşünüyorum.

Pil dediğiniz gibi Smartphone larda en iyisi günü birlik şarj etmek ama gün geliyor edemiyorsunuz 2-3 gün çok sıkıntı olur. Bu günler için bile olsa telefonun pil ömrünü tüketen şeyleri bulmamız ve kapatabilmemiz lazım.

Ne demek,düşünmeniz bile yeterdi. Çabanızdan ötürü size çok teşekkür ederim, forumlarda sizin gibi insanlarla muhatap olmak insanı teşvik ediyor bu konulara. Kim bilir bizim sohbetimizden kimler yararlanır bi gün.

Herşey için tekrar çok teşekkürler.

Saygılar

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu