Sayfa 1 Toplam 24 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 236 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [REHBER] I9100G İçin Firmware , Root , Custom Rom , Kernel , Bilgiler , Soru - Cevap

Android® Matt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    970 mesaja 1,394 teşekkür aldı

[REHBER] I9100G İçin Firmware , Root , Custom Rom , Kernel , Bilgiler , Soru - Cevap

facebook müşteri hizmetleri
    Bu Konu Samsung Galaxy S II - I9100G Kullanıcıları İç***** !

Türkiye'de I9100 aldığını zanneden ve I9100G alıp mağdur olan birçok arkadaşımız mevcut. En çok da bu sorular geliyor ; I9100G için nereden firmware bulabilirim ? Nasıl root ederim ? Nereden custom rom bulabilirim ? Nereden kernel bulabilirim ? Bunları nasıl yükleyebilirim ?
    Bu konuda bütün soruların cevaplarını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Başlamadan önce son kez telefonunuzdan Ayarlar / Telefon Hakkında / Model Numarısında , GT-I9100G yazdığını kontrol edin. Eğer GT-I9100 yazıyorsa konuya devam etmeyin. Bu konu dışındaki diğer paylaşımlar zaten I9100 iç*****. Kolayca ulaşabilirsiniz.

Forumumuzda bu konu dışında GT-I9100G telefonunuz için lütfen başka bir yerden firmware , root , kernel , custom rom gibi sadece paylaşıldığı telefona özel dosyaları sakın yüklemeyin !

BU REHBER İÇERİSİNDE YAPACAĞINIZ TÜM İŞLEMLERDE SORUMLULUK TAMAMEN SİZE AİTTİR. LÜTFEN BUNU BİLEREK DEVAM EDİN !

ÖNEMLİ

KONUNUN HAZIRLANMASI , ÇEVİRİLER , ANLATIM TAMAMEN BANA AİTTİR. İZİNSİZ VE BOYUTU BÜYÜK HARFLERLE AÇIK KAYNAK BELİRTMEDEN ALINTI YAPMAK KESİNLİKLE YASAKTIR. BU MADDEYİ GÖZE ALMAZSANIZ EĞER SONUÇLARINA SİZLER KATLANIRSINIZ.

⊗ İÇİNDEKİLER ⊗

⊗ FIRMWARE ⊗

⊗ ROOT ⊗

⊗ CUSTOM ROM ⊗

⊗ KERNEL ⊗

⊗ MODLAR - TEMALAR ⊗

⊗ BİLGİLER - REHBER ⊗

⊗ SORU - CEVAP ⊗

⊗ FIRMWARE ⊗

FIRMWARE Yükleme işlemi bazı yazılımsal riskler taşımaktadır. Yükleme Talimatlarını iyice okuyun. Bütün Sorumluluk Size Aittir !

Galaxy S II - I9100G Firmware Dosyalarına bu iki adresten ulaşabilirsiniz ;

Samfirmware - I9100G

Samsung-Updates - I9100G

NOT : samfirmware.com sitesinden *****me yapabilmek için üyelik gereklidir.

NOT : samfirmware.com 'dan *****ilen firmware RAR ŞİFRESİ : samfirmware.com

*EN GÜNCEL*

I9100GZCLPF (Sammobile)

I9100GZCLPF (Samsung Updates)

I9100GZCLPF - Torrent (Samsung Updates)

Base Firmware: I9100GZCLPF

Versiyon : 4.0.4

Ülke : Çin

Yapım Tarihi : 29 Haziran 2012

CSC: I9100GOZHLPF

Change List: 798069

NASIL YÜKLERİM ?

- İndirdiğiniz zipli firmware dosyasını bir klasöre çıkartın. ss.dll ve md5 uzantılı iki tane dosya çıkacak.

- Telefonu Recovery Moda (Ses açma + home + power) alın.

- Wipe data factory reset ve wipe cache yapın (Bütün uygulamalar , ayarlar silinecektir)

- Ardından telefonu Download Moda (Ses kısma + home + power) alın.

- BURADAN Odin v1.85 ' *****in ve açın.

- Klasöre çıkarttığımız md5 uzantılı dosyayı Odinde PDA kısmına yerleştirin. ss.dll dosyası gereksizdir ve kullanmayacağız.

- Odin üzerinde hiçbir ayara dokunmayın , Auto Reboot ve F.Time Reset işaretli olacak , RE PARTITION kesinlikle işaretli OL - MA - SIN

- Telefonu ORİJİNAL usb kablosu ile bilgisayara bağlayın.

- Sol üstte sarı ışık yandıktan sonra Start butonuna basarak firmware yükleme işlemini başlatın

- Yükleme işlemi 2 - 5 dakika arasında sürebilir. Sol üstten de ne kadar ilerlediğini gözlemleyebilirsiniz.

- İşlem bittikten sonra da biraz geç açılabilir. Sabredin. Telefon açıldıktan sonra normal bie şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

* Bu işlemler sırasında kesinlikle Odine ve USB kablosuna dokunmayın !
    Konu Matt tarafından (07.Temmuz.2012 Saat 00:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: I9100G İçin 4.0.4

2. 20 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

33mersinlee (14.Nisan.2014),Ardawade (01.Kasım.2012),ayilmaz_Ay (03.Ağustos.2013),brsylmzr (30.Haziran.2012),ceyar (18.Temmuz.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),erhan_52 (01.Ağustos.2012),Haydabre (06.Eylül.2012),HeadUser (26.Temmuz.2012),lastfouryou (12.Temmuz.2012),Mersosayhan (30.Haziran.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012),nejaterim (29.Ocak.2013),rkhan (07.Ağustos.2012),selya (11.Temmuz.2012),soranlis (19.Ekim.2014),Titan® (30.Haziran.2012),tokayto (30.Haziran.2012),zitro.men (13.Temmuz.2012),zulkarneyn37 (30.Haziran.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    ⊗ ROOT ⊗

Bilirsiniz ki ChainFire nickli ünlü geliştirici takım I9100 ve bazı telefonlar için Cf-Root dosyası çıkartıyor. Kullanıcıların da %90'ı bu root dosyalasrıyla telefonlarını root ediyorlar. Ancak bu takım I9100G için Cf-Root dosyası yapmıyor. Yine de bu I9100G telefonunuzu rootlamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu başlık altında I9100G telefonunuzu root etmenin yollarını inceleyeceğiz.

Bu İşlemler Yazılımsal Riskler taşımaktadır. BÜTÜN SORUMLULUK SİZE AİTTİR.

I9100G - ICS (4.0.3) Nasıl Root Edilir ?

NOT : Kernel başlığı altından da telefonunuzu direk root edecek kernellere ulaşabilirsiniz. Odinden yüklenenler telefonunuzu root edecektir.

KERNEL

1. METOD

Avantajları : Yapması kolay , kalıcı recovery mod.

Dezavantajları : Odin sayacını artırır.(Sarı üçgen olmamasına rağmen)

Gerekli Dosyalar :

Odin 1.85

ClockworkMod Recovery ICS v5.5.0.4

Root.zip

Yükleme Talimatı

Adım 1: Yukarıdaki linkten *****diğiniz ClockworkMod Recovery ICS v5.5.0.4 dosyasını odin ile telefona yükleyin.

- Telefonu kapatın , ardından download moda alın. (Ses kısma + Home + Power tuşlarına uzun basarak)

- Yukarıdaki linkten *****diğiniz odini 1.85'i açın.

- İndirmiş olduğunuz ClockworkMod Recovery ICS v5.5.0.4 dosyasını hiç ellemeden PDA kısmına koyun. (Ayarlar odin açıldığındaki gibi kalsın - Re-Partition işaretli olmayacak)

- Yükleme işlemini başlatın , işlem 1 - 5 saniye arası sürecektir. Yüklendiğinde telefon açılacaktır. Daha işimiz bitmedi 2. adımdan devam edin.

Adım 2: Yukarıdaki linkten *****diğiniz root.zip dosyasını external sd veya internal sd carda kopyalayın.

Adım 3: Telefonu kapatın ve Recovery Moda (Ses açma + home + power tuşlarına uzun basarak) girin.

Adım 4: İnstall zip from sd card

Adım 5: Choose zip from sd card ya da internal sd carda tıklayın. (root.zip dosyasını nereye kopyaladıysanız)

Adım 6: Root.zip dosyasını bularak yükleyin ve telefonu açın.

Tebrikler root erişimi sağladınız.

2. METOD

Avantajları : Odin sayacı artmaz ve sarı üçgen çıkmaz.

Dezavantajları : Geçici Recovery Mod. External Sd Carda sahip olmanız gerekir.

Gerekli Dosyalar :

CWM.zip ve Root.zip

Yükleme Talimatı

Adım 1: İndirdiğiniz dosyayı bir klasöre çıkartın. CWM.zip ve Root.zip dosyası ayrı ayrı karşınıza gelecektir.

Adım 2: CWM.zip dosyasını EXTERNAL sd carda kopyalayın. Root.zip dosyasını da internal veya external sd carda kopyalayın.

Adım 3: Telefonu kapatın ve Recovery Moda (Ses açma + home + power tuşlarına uzun basarak) girin.

Adım 4: Apply update from external storage 'ye tıklayın. CWM.zip dosyasını yükleyin.

Adım 5: Artık CWM Recovery'e sahipsiniz. Recovery Moddan Install zip from sd card'ı seçin.

Adım 6: Choose zip from sd card ya da internal sd card. (Root.zip dosyasını nereye kopyaladıysanız)

Adım 6: Root.zip dosyasını bularak yükleyin ve telefonu açın.

I9100G - GB (2.3.x) Nasıl Root Edilir ?

NOT : Eğer buradaki işlemle telefonu root edemediyseniz Kernel başlığı altından da telefonunuzu root edecek kernellere ulaşabilirsiniz. Odinden yüklenenler telefonunuzu root edecektir.

Kernel

Gerekli Dosyalar :

Odin 1.85

ClockworkMod Recovery GB v5.0.2.8

SuperOneClick

Yükleme Talimatı

Adım 1: Telefonu kapatın , ardından download moda alın. (Ses kısma + Home + Power tuşlarına uzun basarak)

Adım 2: Yukarıdaki linkten *****diğiniz odini 1.85'i açın.

Adım 3: İndirmiş olduğunuz ClockworkMod Recovery ICS v5.0.2.8 dosyasını hiç ellemeden PDA kısmına koyun. (Ayarlar odin açıldığındaki gibi kalsın - Re-Partition işaretli olmayacak)

Adım 4: Yükleme işlemini başlatın , işlem 1 - 5 saniye arası sürecektir. Yüklendiğinde telefon açılacaktır.

Adım 5: Ardından telefonu usb ile bilgisayara bağlayın. İndirdiğiniz SuperOneClick programını açarak telefonu kolaylıkla root edebilirsiniz.

Adım 6: İndirdiğiniz SuperOneClick programını açarak telefonu root edin.

4. 7 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

brsylmzr (30.Haziran.2012),ceyar (18.Temmuz.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),Haydabre (06.Eylül.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012),soranlis (19.Ekim.2014),Titan® (30.Haziran.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    ⊗ CUSTOM ROM ⊗

Samsung Galaxy I9100G için , I9100 'deki kadar olmasa da custom romlar yapılıyor. Bu başlık altında da sizlerle xda üzerinde sunulan custom romları paylaşacağım.

Custom Romlara xda üzerinden de ulaşabilirsiniz. Site ingilizcedir ve paylaşılan konular da ingilizcedir.

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1550

Custom Rom Yükleme İşlemi Yazılımsal Riskler Taşımaktadır. TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR !

Paylaştığım Romların Altlarına Direk Olarak İndirme Linki Konmamıştır. Orijinal Konu Sayfasına Girerek En Güncel Sürümü İndirin ve Talimatlara uyarak yükleyin.

AOSP tabanlı ROM nedir?

AOSP, Android Open Source Project'in kısaltmasıdır. Bu ROM'lar doğrudan Android kaynak kodunu temel alan Samsung, HTC, vb üreticileri tarafından eklenen ek programlar olmadan "stock" yakinliginda bir Android deneyimi sunarlar.

AOKP tabanlı ROM nedir?

AOKP, Android Open Kang Project'in kisatmasidir. AOSP tabanli olan AOKP özellestirme ve eklentiler yönu ile dikkat cekmektedir. AOKP ROM'lar yeni eklenen özellikler ve özellestirmeler disinda gayet "stock" yakinligindan bir Android deneyimi sunmaktadir.

MIUI tabanlı ROM nedir?

Temelde, MIUI Custom ROM olup Çin tabanli bir versiyonudur.. Bir cok kisisellestirme özelligi bulunur.

Ayrica MIUI ekibinin kendi launcher, widget ve uygulamalari bulunmaktadir.

CyanogenMod nedir?

CyanogenMod ,AOSP tabanli saf bir ROM'dur. Görebileceginiz bir cok ROM portlanmis CyanogenMod tabani ile calismaktadir.

tokayto 'dan alıntıdır. Kendisine çok teşekkürler

CUSTOM ROM NASIL YÜKLENİR ?

* Telefon Rootlu olmak zorundadır.

Adım 1: İndirdiğiniz romu ve varsa gapps dosyasını sd carda kopyalayın. Telefonu kapatın.

Adım 2: Telefonu Recovery Modunda (Ses açma + home + power tuşlarına uzun basarak) açın.

Adım 3: Wipe data factory reset

Adım 4: Wipe cache partition

Adım 5: Advanced / Wipe dalvik cache ve fix permission

Adım 6: Mounts and Storage / Format cache - Format system - Format data yapın.

Adım 7: İnstall zip from sd card

Adım 8: Choose zip from sd card veya Internal sd card

Adım 9: Kopyaladığınız romu bularak yükleme işlemini yapın.

Adım 10: Ardından varsa Gapps dosyasını flashlayın ve telefonu açın. Romu kullanmaya başlayabilirsiniz.

⊗ Jellybean Romlar ⊗

Muhteşem Custom Rom JellyBean 4.1.1 Arşivi

⊗ Cyanogen Mod ⊗

[ROM][4.0.4][PORT] PARANOIDANDROID [CM9HYBRID] , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan quentin330 'dan alıntıdır

Yorum : I9100'de de severek kullandığım bir romdur. CM9'un modifiye edilmiş halidir. Normal CM9 gibi sade değildir. Orijinal Konu sayfasını da incelerseniz romun tablet mod , hybrid mod gibi özelliklere sahip olduğunu görürsünüz. Çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Paranoid Android takımı I9100G için rom çıkartmıyor ancak bu arkadaşımız portlamış. Sorunları elbetteki vardır ancak yapımcısı gerçek Paranoid Android takımı değildir. Eğer I9100G için de yapsalardı çok stabil bir rom olurdu.

Ekran Görüntüleri :

Cyanogen Mod 9 Rom

xda üzerinde üyeliği bulunan codeworkx 'den alıntıdır. Cyanogen Mod takımına teşekkürler.

Cyanogen Mod takımı yaklaşık 116 tane telefona rom desteği veriyor. Custom Romlar arasında çok büyük öneme sahiptir. 1 - 2 günde bir yeni rom çıkartırlar.

I9100G Cyanogen Mod 9 - xda Konusu

Orijinal sayfasına yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

I9100G Cyanogen Mod 9 İndirme Linkleri

I9100G için çıkan sürümleri yukarıdaki linkten takip edip *****erek Custom Rom Nasıl Yüklenir ? talimatlarına uyarak yükleyebilirsiniz.

Cyanogen Mod Soru Cevap Kısmı (İngilizce)

Ekran Görüntüleri :

Bilinen Sorunlar

Radyo çalışmıyor , Marketten Spirit FM uygulamasını deneyin. Ya da bu işlemleri yapın ;

- Buradan radyoyu *****in.

- Dili ingilizcedir. Programı çalıştırın

- Settings (ayarlar) regional kısmından Turkey seçin, altında audio var, oradan da Samsung S2 Test seçin

- Artık radyoyu kullanabilirsiniz. Sadece CM'de değil bütün AOKP romlarda da bu yöntemle kullanabilirsiniz.

Radyo problemine çözümü için agabey_42 'ye çok teşekkürler.

⊗ AOKP ⊗

1) [ROM][PORT][GT-I9100G] AOKP Build , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan fuss132 'den alıntıdır

Yorum : AOKP I9100G için direk olarak rom yapmıyor. I9100 için AOKP rom paylaşan arkadaşlar da romu editleyerek paylaşıyorlar. Bu arkadaşımız AOKP Romu olduğu gibi I9100G'ye portlamış. Tebrik etmek lazım. Daha sade AOKP Rom severler bu romu kullanabilirler.

Ekran Görüntüleri :

2) [ROM][AOKP][4.0.4] RootBOX ICS (LG Launcher, SGS3 TEMA) , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan bluefa1con 'dan alıntıdır

Yorum : I9100'de de severek kullandığım bir romdur. Modifiye edilmiştir, yukarıdaki rom gibi sade değildir. Orijinal Konu sayfasında altlara doğru inerseniz bu rom için olan birçok moda ulaşabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Ekran Görüntüleri :

Bilinen Sorunlar

Radyo çalışmıyor , Marketten Spirit FM uygulamasını deneyin. Ya da bu işlemleri yapın ;

- Buradan radyoyu *****in.

- Dili ingilizcedir. Programı çalıştırın

- Settings (ayarlar) regional kısmından Turkey seçin, altında audio var, oradan da Samsung S2 Test seçin

- Artık radyoyu kullanabilirsiniz. Sadece CM'de değil bütün AOKP romlarda da bu yöntemle kullanabilirsiniz.

Radyo problemine çözümü için agabey_42 'ye çok teşekkürler.

⊗ SAMMY ⊗

ICS

1) [ROM] DIVINE ROM - ITS FAST ARE YOU , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan samyam2002000 'dan alıntıdır

Yorum : Güncel sürümleri çıkmaya devam eden güzel bir roma benziyor. Orijinal sayfasının alt kısımlarında da rom ile ilgili eklentilere , modlara ulaşabilirsiniz. Güzel bir görselliğe sahip.

Ekran Görüntüleri :

GB

1) [ROM]GaLaXyRom v5.1 (FINAL) , Orijinal Konu Sayfası

Rom Yapımı Bitmiştir. Yeni GingerBread Sürümleri çıkmayacaktır.

xda üzerinde üyeliği bulunan kishen80 'den alıntıdır

Yorum : Gingerbread sürümler arasında bulabileceğiniz en iyi romlardan birisidir. Resimlerden de belli olduğu gibi görsellik gayet iyi.

Ekran Görüntüleri :

2) [ROM][I9100G][GB][XWLC2][15-04-2012]SuperROM v3.1..**THE LAST ONE** , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan superatmos 'dan alıntıdır

Yorum : Gingerbread sürümler arasında bulabileceğiniz en iyi romlardan birisidir. Ekran görünütüsü koymamış ancak roma ekleyebileceğiniz birçok tema ve mod bulunuyor.

3) [ROM][i9100G]KK5 2.3.6 FullHebrew ROM V2 + RTL + Arabic Support [20.5] , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan yoelsd 'den alıntıdır

4) [ROM] Homam.G.v3 *I9100G*based on DZKL3,multi-mod full Arabic&Farisi , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan Homam Ageel 'den alıntıdır

5) [ROM][XXLA1][2.3.6] I9100G :SGS2G 4896 v9 , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan hermanchb 'den alıntıdır

6) [ROM]{14/2}-DARK ROM-(Stable DZKK1)-I9100G Only , Orijinal Konu Sayfası

xda üzerinde üyeliği bulunan manishdev 'den alıntıdır

⊗ MIUI ⊗

1) [GT-I9100G][ROM][PORT] MIUI v4 Ice Cream Sandwich , Orijinal Konu Sayfası

Geliştirici Daha Bitirmemiş , Yardım Bekliyor , İndirme Linklerini orijinal sayfadan takip edebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri :

2) Prometheus Custom Rom v1.3.7 , Orijinal Konu Sayfası

Yeni Sürümler çıkmayacaktır. Linkleri kaldırılmıştır. Yine de bir göz atın eklenebilir.

Ekran Görüntüleri :

6. 7 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

brsylmzr (30.Haziran.2012),ceyar (18.Temmuz.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),Haydabre (06.Eylül.2012),kernel_2005 (20.Aralık.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012),Titan® (30.Haziran.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    ⊗ KERNEL ⊗

Bu başlık altında xda üzerinde paylaşılmış kullanıcıların geliştirdiği kernelleri inceleyeceğiz. Odin ile yüklenebilen kerneller telefonunuzu root eder , CWM ile yüklenebilen kerneller rootlu telefonlara yüklenebilir. Daha önceki başlıklar altında root yapmayı öğrenmiştik. Siz de buradan odin ile yüklenebilen kernellerle telefonunuzu root edebilirsiniz.

Kernellere xda üzerinden de ulaşabilirsiniz. Site ingilizcedir ve paylaşılan konular da ingilizcedir.

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1550

Kernel Yükleme İşlemi Yazılımsal Riskler Taşımaktadır. TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR !

Paylaştığım Kernellerin Altlarına Direk Olarak İndirme Linki Konmamıştır. Orijinal Konu Sayfasına Girerek En Güncel Sürümü İndirin ve Talimatlara uyarak yükleyin.

Kernel Nedir , Ne İşe Yarar ? : Donanımlar ile işletim sistemi arasındaki çalışmayı sağlayan ve kontrol eden yapıdır. Yani Wifi çekim güçleri , depolama alanları , telefonun yönetimi , şarj gibi önemli kısımları yöneten yapıdır. Türkçesi çekirdektir. İnsanda beyin ne işe yarıyorsa kernel de telefonda o işe yarar.

ODIN İLE KERNEL NASIL YÜKLENİR ?

Gerekli Dosyalar :

.tar uzantılı , odin ile yüklenebilen herhangi bir kernel.

Odin v1.85

----

* Böyle kerneller telefonunuzu doğrudan root eder. Yani yüklemeden önce telefonu root etmeye gerek yoktur. Altında Odin İle Yüklenir yazan kernelleri bu yöntem ile yükleyebilirsiniz.

Adım 1: Odini açın , .tar uzantılı olan kerneli PDA kısmına yerleştirin. (Ayarlar odin açıldığındaki gibi kalsın , Re-Partition işaretlenmeyecek)

Adım 2: Telefonu Download Moda (Ses kısma + Home + Power) alın.

Adım 3: Usb kablosuyla bilgisayara bağlayın.

Adım 4: Sol üstte sarı ışık yandığında yükleme işlemini başlatın. 1 - 5 saniye içinde yükleme bitecektir.

Tebrikler kernel yüklenmiştir ve telefon root edilmiştir.

RECOVERY MODDAN KERNEL NASIL YÜKLENİR ?

Gerekli Dosyalar :

.zip uzantılı , CWM'den flashlanabilen herhangi bir kernel.

----

* Bu Kernelleri yükleyebilmek için telefonun rootlu olması gerekmektedir. ROOT başlığı altından telefonu root edebilir veya odin ile yukarıdaki talimatlara göre kernel yükleyerek root edebilirsiniz.

Adım 1: İndirdiğiniz kerneli sd carda kopyalayın.

Adım 2: Recovery Moda (Ses açma + Home + Power) girin.

Adım 3: Wipe cache partition

Adım 4: Advanced / Wipe dalvik ve fix permission

Adım 5: İnstall zip from sd card

Adım 6: Choose zip from sd card ya da internal sd card

Adım 7: Dosyayı bularak yükleyin ve telefonu açın.

Tebrikler kernel yüklenmiştir.

ICS (4.0.x) KERNEL

Sadece ICS yüklü olan telefonlara yüklenebilir.

Bazı Kerneller AOKP , CYANOGEN MOD gibi 4.0.4 Romlarda çalışmaz. Başlıklar Altında Çalışıp Çalışmadığı Belirtilecektir.

1) [I9100G][KERNEL][ICS] SuperICS Kernel Orijinal Konu Sayfası

KERNEL ODİN İLE YÜKLENEBİLİR. TELEFONU ROOT EDER. ODİN İLE YÜKLEME TALİMATLARINA GÖZ ATIN.

AOKP , CM9 , MIUI Romlarda ÇALIŞMAZ !

GB(2.3.x) KERNEL

Sadece GB yüklü olan telefonlara yüklenebilir.

1) [KERNEL][GB][I9100G] Superatmos Kernel Orijinal Konu Sayfası

Yeni Sürümleri Çıkmayacaktır.

Kernelin 3.2 sürümü ve daha alt sürümleri Odin ile yüklenebilir. 3.2 ve altını yükleyecekseniz ODIN talimatlarına göz atın. 3.3 sürümü ise Recovery Moddan yüklenebilir. Recovery Mod Talimatlarına Göz Atın.

2) [KERNEL][I9100G][FINAL] ♫ Cranium Kernel ♫ It's Fast Orijinal Konu Sayfası

KERNEL ODİN İLE YÜKLENEBİLİR. TELEFONU ROOT EDER. ODİN İLE YÜKLEME TALİMATLARINA GÖZ ATIN.

xda üzerinde üyeliği bulunan sakindia123 'den alıntıdır

3) [Kernel][I9100G] Lucifr Kernel Orijinal Konu Sayfası

Kernelin hem Odin hem de Recovery kullanılarak yüklenebilir. Odin ile yüklemek için ODIN talimatlarına göz atın. Recovery Moddan yüklemek için ise Recovery Mod Talimatlarına Göz Atın.

xda üzerinde üyeliği bulunan hanny562 'dan alıntıdır

4) [KERNEL][GT-I9100G][GB] Streetware-Kernel #final-release Orijinal Konu Sayfası

Kernelin hem Odin hem de Recovery kullanılarak yüklenebilir. Odin ile yüklemek için ODIN talimatlarına göz atın. Recovery Moddan yüklemek için ise Recovery Mod Talimatlarına Göz Atın.

xda üzerinde üyeliği bulunan Street79 'dan alıntıdır

8. 6 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

brsylmzr (30.Haziran.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),Haydabre (06.Eylül.2012),kernel_2005 (20.Aralık.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012),Titan® (30.Haziran.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    Modlar - Temalar en kısa zamanda eklenecektir.

10. 4 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

brsylmzr (30.Haziran.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012),Titan® (30.Haziran.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    ⊗ BİLGİLER - REHBER ⊗

Bu başlık altında da I9100G telefonumuz hakkında bazı bilgileri , rehberleri inceleyeceğiz.

I9100G TAM REHBER - İNGİLİZCE

GT-I9100G Cihazi Yanlis ROM Yuklenmesi Durumunda Kurtarma

Samsung i9100 Galaxy vs I9100G Cihaz Karsilastirilmasi

Bu iki rehber tokayto 'dan alıntıdır. Kendisine çok teşekkürler.

I9100G Odin Sayacı ve Sayaç Sıfırlama Hakkında

Download Moduna girdiğinizde bu sayacı görebilirsiniz.

Odin Sayacı resmi olmayan dosyaları odin ile yüklediğimizde 1 artar. Orijinal resmi firmwareler yüklendiğinde bu sayaç artmaz. Custom Rom , kernel , root veya herhangi bir dosya odin ile yüklenirse sayaç artacaktır. Odin sayacımız artarsa eğer telefonumuz garantiden çıkar. Sıfırlamadan da garanti içine sokamazsınız.

I9100 üzerinde sayaç sıfırlama işlemi Triangle Away programı veya USB JIG ile yapılabiliyor. I9100G Odin Sayacını da USB Jig ile sıfırlayabilirsiniz. Elbette biraz zahmetli bir iş. USB Jig de satın almanız gerekiyor. Bu yüzden genellikle Trangle Away tercih ediliyor ancak bu programın I9100G üzerinde çalışıp çalışmadığı hala konuşuluyor. Yapan var , yapamayan var. Yine de siz de deneyebilirsiniz. Bütün Sorumluluk size aittir. Triangle Away sadece rootlu telefonlarda ve ICS yüklü olan telefonlarda çalışır. Detaylı bilgi için bu konuya bakın ; http://forum.andronova.net/showthrea...light=Triangle

USB Jig ile sıfırlarım diyorsanız da en başta *****me linkini verdiğim ingilizce rehbere bakın.

EFS Dosyasını Nasıl Yedeklerim ?

Telefon Rootlu Olmak Zorundadır.

1. Yöntem

Adım 1: Marketten kTOOL programını *****in ve açın.

Adım 2: Backup EFS to /sdcard/efs.img 'ye tıklayın ve efs dosyası yedeğinizi alın.

Adım 3: Bunun bir yedeğini de bilgisayara atın ve saklayın.

2. Yöntem

Buradaki konuya bir göz atın , detaylı anlatım yapılmııştır. mersosayhan 'a teşekkürler.

http://forum.andronova.net/showthrea...ll=1#post31174

Romumu Nasıl Backup Alırım ?

Telefon üzerinde tema olur, custom rom olur , mod olur , denemeden önce romu backup alırız. Sebebi ise o mod ya da tema telefona uyum sağlamayabilir , beğenmeyebilirsiniz. Bunun üzerine de aldığınız backupa geri dönerek eski romunuza kavuşursunuz. Rom ile birlikte kernel , uygulamalar , ayarlar her şey yedeklenir. Tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Telefon rootlu olmak zorundadır.

Adım 1: Recovery Moda (Ses açma + Home + Power) girin

Adım 2: Backup And Restore

Adım 3: Backup.

İşlemin bitmesini bekleyin. Daha sonra aynı yerden wipe işlemlerini yaparak romu restore edebilirsiniz.

12. 4 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

brsylmzr (30.Haziran.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),Haydabre (06.Eylül.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    ⊗ SORU - CEVAP ⊗

Bu kısımda soru-cevap ları inceleyeceğiz. Soruları bu konu altından sorabilirsiniz. Çözüme ulaştırılan soru - cevap'lar bu mesaja eklenecektir. Bilmediğiniz konular hakkında soru sormadan önce burayı incelerseniz belki kafanızdaki soruya cevap bulabilirsiniz

Soru : I9100G telefonuma , I9100 firmware'si yükleyebilir miyim ?

Cevap : Hayır yüklenemez. Brick edebilirsiniz. Telefon modelleri farklıdır , I9100G telefonunuza FIRMWARE başlığı altından firmware bulabilirsiniz.

Soru : Root ne işe yarar ?

Cevap : Telefon üzerinde tam yetki sahibi olmanızı sağlar , sistem dosyalarına erişebilirsiniz. Detaylı bilgi için ; http://forum.andronova.net/showthrea...ll=1#post29785

Soru : Root yapmanın avantajları nedir ?

Cevap : Custom Rom yükleyebilirsiniz , Overclock yapabilirsiniz , uygulamaları yedekleyip geri yükleyebilirsiniz , Sistem dosyalarına erişip silinemeyen uygulamaları silebilirsiniz, Root gerektiren yararlı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Soru : Root yapmanın dezavantajları nedir ?

Cevap : Telefonunuz garanti dışı kalır !

Soru : Rootu nasıl kaldırabilirim ?

Cevap : Orijinal , stock bir firmware flashlayarak rootu kaldırabilirsiniz.

Soru : Brick Nedir ? Nasıl Olur ?

Cevap : Telefon Hard-Brick ve Soft-brick olabilir. Hard brickte hiç tepki vermez ve JTAG gerekir. Soft brick te ise ekranda bilgisayar ve telefon arasında ünlem işareti vardır. Usb Jig kullanarak telefonu download moda alıp yükleme yapabilirsiniz.

Soru : USB Jig ne işe yarar ?

Cevap : Odin Sayacını sıfırlamaya , Soft brick olmuş telefonu düzeltmeye ve açılıştaki sarı üçgeni kaldırmaya yarar.

Soru : Recovery Moddan aldığım backup nereye kaydedilir ?

Cevap : Dahili Hafızaya ve Sd Cardda clockworkmod klasörleri bulunur. Backup'u hangi hafızaya aldıysanız oraya girerek klasörün içinde bulabilirsiniz.

Soru : Telefon Rootluyken wipe data factory reset yaparsam ne olur ?

Cevap : Rootlu bir telefonda wipe data factory reset yapılıp rom yüklenmeden telefon açılırsa , telefon açılış ekranında kalır ve download moda alarak orijinal firmware yüklemek gerekir.

Soru : Batarya Süremi nasıl uzatabilirim ?

Cevap : Bu iki konuyu inceleyin ;

http://forum.andronova.net/showthrea...=Resmi+%DDpucu

http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1672274

14. 3 kişi Matt üyemize teşekkür etti:

brsylmzr (30.Haziran.2012),crazymir (02.Temmuz.2012),metin1365 (23.Ağustos.2012)

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    Rezerve edilmiştir.

16. Matt üyemize teşekkür edenler:

brsylmzr (30.Haziran.2012)

Yeni Android brsylmzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    22
    44 mesaja 44 teşekkür aldı
    Eline koluna emeğine saglık cok guzel yapmıssın artık I9100G Kullanıcıları için süper ve güzel bilgiler.
    Hani insan ağlamak ister, gözlerinden yaş gelmez

Hani gülmek ister yürekten gelmez

Birini bekler o hiç gelmez, işte o zaman

Ölmek ister ama ecel gelmez.

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    106
    Alıntı brsylmzr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline koluna emeğine saglık cok guzel yapmıssın artık I9100G Kullanıcıları için süper ve güzel bilgiler.
    Rica ederim , umarım dediğiniz I9100G kullananlar için yardımcı olur. Sorularınızı da bu konu altından sorabilirsiniz , diğer kısımları kirletmeyelim. Çözüme ulaştırılan Soru , Cevaplar olunca da Soru - Cevap başlığı altında ekleyeceğim

Sayfa 1 Toplam 24 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu