Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 109 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [Eğitim] Custom Rom Geliştirme (CQNSTANT!NE)

Uzman Üye CQNSTANT!NE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Ettiği Teşekkür
    178
    315 mesaja 773 teşekkür aldı

[Eğitim] Custom Rom Geliştirme (CQNSTANT!NE)

Öncelikle merhaba . Sizlerinde Öğrenmesini istediğim kendi bildiğim bilgileri paylaşacağım. Ben bilgiyi paylaşmamaktan yana değilim bunuda her yerde söylerim onun için ben size tüm açıklığıyla anlatmayıp sadece nasıl yapabileceğinizi anlatacağım gerisi sizin becerinize kalmış....Ben telefonumda bazı sorunlar bulunduğundan kısa süreliğine bırakıyorum....

Rom editlemek için gerekli programlar:

1-Winrar
    2-Pspad+
    3-Gimp/Photoshop/Paint
    4-Apktool

1- Rom Yapmadan Önce Terimleri Öğrenme

Data Klasörü: Romunuza eklemek veye çıkarmak istediğiniz uygulamaları bu klasörde bulabilirsiniz.

Meta-INF Klasörü: Recovery menü ekranında rom kurulum sırasında göreceğiniz yazılar yada romunuzun reklamı.[updater-script dosyası]

System Klasörü: Telefonun açılmasını sağlayan herşey bu klasörde bulunur. Eksik birşey yapılmamasına dikkat ediniz .Yanlış birşey yaparsanız Rom unuz çalışmayacaktır. burda ne yaptığınızı dikkat ediniz...

System/App : Burda Rom yüklendikten sonra hiç bir türlü silinmeyecek uygulamalar bulunmakta.Kısaca burda system uygulamaları bulunmakta .

System/Fonts : Burda Yazı Fontları bulunur.

System/Framework : Burda ise Framework-res.apk ve Twframework-res.apk bulunmakta burdan görsel vb işlemler yapabilirsiniz.

System/Media : Burda ise Bootanimation değiştirebilir Roma değişik sesler ekleyebilirsiniz.

2 - Rom'a Uygulama Gömme

Yukarıda gördüğünüz gibi Silinmesini istemediğiniz apkları : System/App atıyorsunuz silinebilir atmak isterseniz : Data Klasörüne atınız .

4- Framework Tanıma, Sistem Animasyonu ve Batarya Simgelerini Değiştirme

ÖNEMLİ:Frameworkta yapacağınız değişikliklerden sonra arşiv güncellensin mi diyecek her defasında evet diyin aksi taktirde yaptığınız değişiklikler kaydedilmeyecektir!

Framework klasörü: Romunuzdaki tüm simgelerin toplandığı klasördür.Burdan bir dosyayı sildiğinizde o simge gözükmeyecektir.Bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekmektedir.Nereye girdiğinizden emin olun...

Fremework-res.apk için /system/framework/ adresine giriyoruz.Framework bölümüne girdikten sonra framework-res.apk dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.

Sistem Animasyonunu Değiştirme

Anim klasörünün içine romunuza eklemek istediğiniz animasyonları ekleyebilirsiniz.

Rom varsayılan Resim değiştirme :

Gimp , Paint , photoshop vs. yaptığınız fotoğrafın adını default_wallpaper.jpg olarak değiştirin ve system/framework/framework.res.apk/res/drawable-hdpi içine taşıyın ve çıkarken güncelleyerek çıkış yapın.

Batarya Simgelerini Değiştirme :

İndirdiğiniz batarya simgelerini drawable-hdpi klasörünün içine atıyoruz.

Sitelerde yayınlanan veya kitchen da kendi oluşturacağınız batarya simgelerini açtığınızda ''stat_sys_battery_0.png'den 100.png'ye kadar ve "stat_sys_battery_charge_anim0.png"nin de aynı şekilde olması gerekir.Eksiksiz olmasına dikkat edin.Eksik olduğu zaman batarya göstergesinden sağlıklı görüntü alamazsınız.

Örnek: %50 iken % 56 vs gösterir.

5- Bootanimation Değiştirme

\system\media\bootanimation.zip klasörünü *****diğiniz klasörle değiştiriyorsunuz..Yani *****diğiniz bootanimation.zip dosyasını \system\media içine atıyorsunuz.

6 - ROM' a İsim verme ve Yazılım bilgisi bölümünde gözükmesi

build.prop dosyası: Bu dosya telefonun Ayarlar\Hakkında bölümünde gözüken yerdir.Buraya romunuzun özelliklerini ve ismini yazabilirsiniz.

Telefonunuzun Yüklendikten sonra Türkçe açılmasını ve Türkiye Saat ayarlı olarak gelmesini sağlar. Build.prop açıp en altına yapıştırıp kaydediniz.

Kod:
    #Default my settings

persist.sys.timezone=Europe/Athens
    persist.sys.country=Tr
    persist.sys.language=tr

Kod:
    ro.build.id=ROM adı
    ro.build.display.id=ROM adı ve versiyonu
    7 - RecoveryMenude Rom Kurulum Gelişmelerinin Görünümünü Editleme

Meta-INF Klasörü: Recovery menü ekranında rom kurulum sırasında göreceğiniz yazılar yada romunuzun reklamı.[updater-script dosyası]

META-INF\com\google\android" Klasörlerine giriyoruz ve updater-script text tini açıyoruz.

Ayarlar/Hakkında Bölümüne Extra Bilgler Girme

system\app\settings.apk Yolunu izleyerek Settings.apk yı decombile ettikten sonra xml altında device info setting xml içersine

<Preference android:title="@string/TRAD_version" android:key="TRAD_version" android:summary="@string/trad_default" style="?android:preferenceInformationStyle" />
    <Preference android:title="@string/mod_version" android:key="mod_version" android:summary="@string/mod_version_default" style="?android:preferenceInformationStyle" />
    <Preference android:title="@string/build_date" android:key="build_date" android:summary="@string/build_date_default" style="?android:preferenceInformationStyle" />

sonra values strings xml i açarak

<string name="trad_version">TRAD ROM SgsIII</string>
    <string name="trad_default">TRAD ICS Custom Rom</string>
    <string name="mod_version">Mod Version</string>
    <string name="mod_version_default">V_4 TRAD Themed</string>
    <string name="build_date">Build date</string>
    <string name="build_date_default">01-09-2012-15:15:25</string>

gibi isimleri değiştirerek bu kodları kullanabilirsin.

Apk Editleme için yapılacaklar :

1-FRAMEWORK DOSYALARINI apktool klasörü içinde 1 ve 2 apk olarak yapmak:

masaüstündeki kullanıcıadı klasörünün apktool\framework\klasörüne oluşturulan 1.apk ve 2.apk için

Framework-res.apk ve twframework.apk dosyalarını bir yere al.
    Framework-res.apk dosyasının adını 1.apk
    twframework.apk dosyasının adını da 2.apk yap
    sonra winrar ile bunları aç ve resources.arsc dışındaki tüm dosya ve klasörleri sil

2-apk dosyasını derleme

sonra apkmanager uygulamasını açıyoruz ve

22 yazıp açılacak dosyayı seçiyoruz
    1 yazıp dosyayı açıyoruz
    9'a basarak decompile yapıyoruz
    Project klasörüne git, açtığın apk dosyasında res klasöründe values-tr klasörü oluştur ve İngilizce olan strings.xml dosyasını buraya kopyala. Değişikliklerini pspad ile yap ve kaydet.

açılan apk klasöründe
    apktool.yml dosyasını pspad ile aç ve en sonda alt satıra – 2 ekle
    örnek aşağıda :
    version: 1.4.8.6575ec9
    apkFileName: goatrip-res.apk
    isFrameworkApk: true
    usesFramework:
    ids:
    - 1
    - 2

daha sonra 11 ile combile ye başlayın

sistem dosyasımı değilmi diye soracak, yes diyoruz, sonraki soruya da yes diyoruz.

ve bekleyin

apkmanager içersinde keep klösürü oluşacak oraya gidin ve sadece resources.arsc silin ve geri çıkın

kaldığımız yerden enter tuşuna basarak devam edin

işlem bittiğinde unsigned oluşmuş olacak

programda 12 yazarak yeni apk.mızı signed yapıyoruz ve hazır.

BİLGİ İÇİN TÜRKBEY TEŞEKKÜR EDERİM!
    Konu CQNSTANT!NE tarafından (17.Şubat.2013 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.
    ....O artık Üniversite ye hazırlanan YGS LYS öğrencisi ....
    ....Dualarınızı eksik etmeyin....

2. 38 kişi CQNSTANT!NE üyemize teşekkür etti:

06-Ayhan (22.Ağustos.2012),45caner (10.Temmuz.2014),albenko (22.Kasım.2012),aXXo (21.Ağustos.2012),aziz...gs (21.Ağustos.2012),BabekDesign (25.Ağustos.2012),backspace11 (31.Ekim.2012),Batuhan34 (30.Ekim.2012),cyberjava (20.Ekim.2012),DroidF (28.Kasım.2013),eda80 (25.Kasım.2012),fatihtemizer (24.Kasım.2012),firari (23.Ağustos.2012),gg1 (28.Ağustos.2012),hean_burak (18.Nisan.2013),hzr (30.Haziran.2013),JouNeTuRK (20.Ağustos.2012),kalbikadim (05.Temmuz.2014),kazoo_44 (20.Ağustos.2012),kozgel (12.Haziran.2013),Mersosayhan (21.Ağustos.2012),metalist (21.Ağustos.2012),mhmdvpixel (06.Ocak.2013),moonlight (20.Ağustos.2012),mozug (21.Ağustos.2012),mrdmrc (27.Ağustos.2012),nextman (23.Ağustos.2012),pendroz (20.Ağustos.2012),qozmoz (31.Ekim.2012),RDracula (08.Kasım.2012),surocan (20.Ekim.2012),s_yuksek (30.Ekim.2012),Titan® (20.Ağustos.2012),transpesser (22.Ağustos.2012),warpigs (20.Ekim.2012),xtrem06 (29.Ekim.2012),yashade2001 (28.Temmuz.2013),zerksy (11.Ağustos.2013)

Nereden
    Bursa
    Ettiği Teşekkür
    178

Ayarlar/Hakkında Bölümüne Extra Bilgler Girme

Programları Türkçe Yapma Anlatım

Konu CQNSTANT!NE tarafından (17.Şubat.2013 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.

4. 8 kişi CQNSTANT!NE üyemize teşekkür etti:

kazoo_44 (20.Ağustos.2012),lotco (04.Kasım.2012),moonlight (20.Ağustos.2012),Necmettin Çimen (16.Kasım.2012),pendroz (20.Ağustos.2012),RDracula (08.Kasım.2012),Titan® (22.Ağustos.2012),xtrem06 (29.Ekim.2012)

Nereden
    Bursa
    Ettiği Teşekkür
    178

Framework / System / System-ui içindeki dosyaları düzenleme.

Apktool Kurulumu Apktool Kullanımı Smali Düzenleme ve Apk Türkçe Yapma ... CQNSTANT!NE

Framework / System / System-ui içindeki dosyaları düzenleme:

Arkadaşlar ilk *****mu çektiğim için bazı karışıklıklar olabilir affola ...

Konu CQNSTANT!NE tarafından (21.Şubat.2013 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir.

6. CQNSTANT!NE üyemize teşekkür edenler:

RDracula (08.Kasım.2012)

Nereden
    Bursa
    Ettiği Teşekkür
    178
    reserved......

Yardım Sever Üye kancan02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Türkiye
    Ettiği Teşekkür
    7
    32 mesaja 39 teşekkür aldı
    Süper Eline Sağlık Birde Rom Nasıl Yapılır Bunun Eğitimini Verir Misin?

LG-P920 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
    Kullandığım versiyon v30a'dır. Yani 4.0.4'dür.

Gold Üye®
    Nereden
    Stockholm
    Ettiği Teşekkür
    439
    1,450 mesaja 3,139 teşekkür aldı
    Alıntı kancan02 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper Eline Sağlık Birde Rom Nasıl Yapılır Bunun Eğitimini Verir Misin?

LG-P920 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
    Bu islerde cok yeniyim surekli okuyup takip edip kendi kendime uyguluyorum ama burada acikcasi söyle böyle yap demek yerine belirli bilgileri vericeklerdir. Cunku ROM yapimi biraz yaraticiliga kalmis bir sey veya diger ROM'lardan alinan bazi özelliklerin baska ROM'lara eklenmesi vs ile...

Yukaridaki anlatimdakiler ROM editlemek icin cok guzel bilgiler ve cok faydali olacagi kesin. Hatta bu anlatimlarin bende resimlileri bulunmakta fakat anlatim bana ait olmadigi icin paylasmayi dogru bulmadim ortada verilmis buyuk bir emek var sonucta...

Son olarak söyle söyliyim bu isi bilenlerin bir cogu , bu isi gercekten sir gibi tutmaktalar. Turkce kaynak olarak bir arastirip bakin isterseniz bulabildiginiz kaynaklar bir elin parmaklarini gecmiyor malesef...

CQNSTANT!NE'e cok tesekkur ediyorum bu bilgileri paylastigi icin ve eminim ki dahasida gelicektir...
    [COLOR=#ff0000][SIZE=4][B][CENTER]

Kalbi kırdıktan sonra gelen özür, doyduktan sonra sofraya gelen tuz gibidir; ihtiyaç kalmaz..

Benim Olmazsa Olmaz Uygulamalarım Dev Liste

Android® Titan® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    815
    689 mesaja 774 teşekkür aldı
    Konu sadece S2 için değilse konuyu Programlama bölümüne taşıyalım. Ne dersiniz ?
    Ne anlatırsan anlat, anlattığın
    karşındakinin algıladığı kadardır-
    Mevlana

Yeni Android ferdi9050 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    3
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    super eline saglik 1 aydir ugrasiyorum bu islerle daha derine inebilicem simdi eline emegine saglik
    Full Deneyimsiz Android Kullanıcısı - Dikkat -

Nereden
    Bursa
    Ettiği Teşekkür
    178
    Alıntı tokayto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu islerde cok yeniyim surekli okuyup takip edip kendi kendime uyguluyorum ama burada acikcasi söyle böyle yap demek yerine belirli bilgileri vericeklerdir. Cunku ROM yapimi biraz yaraticiliga kalmis bir sey veya diger ROM'lardan alinan bazi özelliklerin baska ROM'lara eklenmesi vs ile...

Yukaridaki anlatimdakiler ROM editlemek icin cok guzel bilgiler ve cok faydali olacagi kesin. Hatta bu anlatimlarin bende resimlileri bulunmakta fakat anlatim bana ait olmadigi icin paylasmayi dogru bulmadim ortada verilmis buyuk bir emek var sonucta...

Son olarak söyle söyliyim bu isi bilenlerin bir cogu , bu isi gercekten sir gibi tutmaktalar. Turkce kaynak olarak bir arastirip bakin isterseniz bulabildiginiz kaynaklar bir elin parmaklarini gecmiyor malesef...

CQNSTANT!NE'e cok tesekkur ediyorum bu bilgileri paylastigi icin ve eminim ki dahasida gelicektir...
    Tokayto Resimleri özelden gönderirmisin düzenleyip ekleyeyim ... Burda bilgisi olan herkes bildiği bilgiyi yazabilir şuanda çok ama çok az kişinin bildiği tek şey Aroma installer diyebilirim bunu bilen biri mesela bunu burda anlatabilir.

Alıntı Titan® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu sadece S2 için değilse konuyu Programlama bölümüne taşıyalım. Ne dersiniz ?
    Ben s2 için olan haliyle anlattım ama diğerleri içinde çoğu aynı.

Alıntı ferdi9050 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    super eline saglik 1 aydir ugrasiyorum bu islerle daha derine inebilicem simdi eline emegine saglik
    Ben Yardımcı olabilmekten yanayım Yani ben yapıyorsam sen veyahutta bu işi bilmek isteyen biri neden yapmasın ? ben bunların çoğunu karıştıra karıştıra öğrendim yani kimse bana anlatmadı özellikle anlatmadı çok yardım istedim kimse söylemedi bendekendi kendime yapmaya çalışıyorum Yardımcı olanlarda oldu mesela : Ağabey / Türkbey / nextman / Matt / Tokayto vb .... Hepsine teşekkür ederim ....

Gold Üye®
    Nereden
    Stockholm
    Ettiği Teşekkür
    439
    1,450 mesaja 3,139 teşekkür aldı
    Alıntı CQNSTANT!NE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tokayto Resimleri özelden gönderirmisin düzenleyip ekleyeyim ... Burda bilgisi olan herkes bildiği bilgiyi yazabilir şuanda çok ama çok az kişinin bildiği tek şey Aroma installer diyebilirim bunu bilen biri mesela bunu burda anlatabilir.
    Resimleri PM'den gönderdim.
    [COLOR=#ff0000][SIZE=4][B][CENTER]

Kalbi kırdıktan sonra gelen özür, doyduktan sonra sofraya gelen tuz gibidir; ihtiyaç kalmaz..

Benim Olmazsa Olmaz Uygulamalarım Dev Liste

Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu