Öncelikle iyi günler. Şu an iPhone 3Gs kullanıyorum. Önümüzdeki aylarda değiştirmeyi düşünüyorum. Android tamamiyle "açık" olduğu için ilgimi çekiyor ancak araştırmalarım sonucunda aklımda baya bir soru işareti oluştu. Bunları soru şeklinde sıralarsam daha iyi olacak.

1. Android de kullanıcı arayüzünde yani GUI de GPU nun kullanılmadığıyla ilgili yazılar okudum. Bu doğru mudur? Bunun olabilirliğini şuna bağlıyorum, gördüğüm bütün android incelemelerinde küçük takılmalar oluyodu. Hatta bu takılmalar web browser a girince daha da beter bi hal alıyordu. Bu konu benim için çok önemli. iPhone da pürüzsüz kullanıma alıştığım için en ufak bir takılma bile gözüme takılıyor.

2. Android hepinizin bildiği gibi linux tabanlı. Ancak android kerneli çok fazla değişime uğradığı için "native" yani doğal çalışma özelliğini kaybettiği hakkında yazılar okudum. Böylece sistem uygulamaları native olarak çalıştıramdığı için dalvik adında bir sanal makineye ihtiyaç duyuyormuş. Ve bu da işlemciden %20-25 lik bir işlem kaybına neden oluyormuş. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

3. iPhone daki jb işlemi gibi android de de root işlemi var. Bu işlem linux ün administrator yetkilerini açmak için kullanılıyor. Ancak bu işlemin garantiyi bozduğundan ve hatta bu işlem sırasında bir terslik çıkarsa cihazın kullanım dışı kalacağından bahsediliyor. Bu konuda cidden sağlam bir açıklamaya ihtiyacım var. Çünkü iPhone un en sevdiğim özelliklerinden biri, cihazın kullanım dışı hale gelmesi çok zor. Çünkü jb ya da format işlemleri sırasında elektrik kesilse dahi alete hiçbir şey olmadan eski haline döndürelebiliyor. Jb garanti dışı sözü zaten tamamen asılsız bir söz. Çünkü alette log kaydı tutan bir mekanizma yok. Format attığınız anda jb gidiyor. Ve telefon jb li olduğu halde bilgisayara bağlayıp bi kaç işlem yapıldığında dahi açılmıyorsa (ki telefonu bu hale getirmek için bi kaç ekstremum şey denemeniz lazım ) zaten garanti de açamıyor ve seve seve değiştiriyorlar cihazı ( bizzat kendi başıma geldi. GENPA ya verdim 1 hafta içinde yenisini verdiler ). Android de duyduğuma göre cihaz herhangi bir terslikte brick oluyormuş ve root işlemini yapınca cihazda kalıcı değişikliğe neden olduğu için cihaz elimizde patlıyormuş. Bu konunun aslı astarı nedir, yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Şimdilik sorularım bu kadar, saygılarımla iyi günler...