Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nesneye Dayalı Programlama - Önsöz

Profesyonel Android archleo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    31
    344 mesaja 781 teşekkür aldı

Post Nesneye Dayalı Programlama - Önsöz

Değerli Forum Üyeleri,
    Değerli Arkadaşlarım,
    Değerli Dostlarım,

Forumumuzda gerçekleştireceğimiz Java Dersleri'nin temel amacı, yeni başlayanlara ya da başlangıç seviyesindeki programcılara Nesneye Dayalı Programlama (Object-oriented Programming)'yı tanıtmaktır. Derslerin ana odak noktası yazılım mühendislerinin bakış açısından nesneye tabanlı programlama ile genel programlama kavramları olacaktır.

İlk bölümler hiçbir programlama tecrübesi olmayan öğrenciler içinken, sonraki bölümler daha ileri ve profesyonel seviyedeki programcılar için de uygun olacaktır. Genel olarak, nesne tabanlı programlama ile hiç tecrübesi olmayan ancak programlama yeteneklerini nesne tabanlı programlama dillerine kaydırmak isteyen programcılar da bu derslerden pekala faydalanabilirler.

Derslerimiz boyunca anlatılan teknik ve kavramları uygulamaya koyabilmek için 2 (iki) yardımcımız olacak: Java Programlama Dili ve Java Geliştirme Ortamı BlueJ.

JAVA PROGRAMLAMA DİLİ

Java'nın seçilmesinde 2 önemli faktörün kombinasyonu rol oynamaktadır: dilin yapısı ya da tasarımı ve dilin popülerliği. Java programlama dilinin kendisi, birçok önemli nesne tabanlı kavramların uyarlanmasını sağladığı gibi, öğretmek için de bu yapısı ile ideal bir programlama dilidir. Popülerliği sayesinde de oldukça zengin kaynak ve destek havuzuna sahip olduğu gibi sayısız kitap, anlatım, derleyiciler ve geliştirme ortamları mevcuttur. Bunların birçoğu ise internette çevrimiçi olarak ücretsiz olarak sunulmaktadır.

JAVA GELİŞTİRME ORTAMI: BLUEJ

BlueJ, özel olarak nesne tabanlı programlama öğretimlerinde kullanılan ve ORACLE tarafından desteklenerek Güney Danimarka Üniversitesi, Avusturalya Deakin Üniversitesi ve Canterburry, İngiltere'deki Kent Üniversitesi tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye de devam eden bir Java geliştirme ortamıdır. Bu geliştirme ortamının seçilmesinin birçok sebebi vardır. Ancak en temel sebep, Java programlama dilinin kimi zaman zorlayıcı dil yapısı (syntax) sebebiyle, bu dilin öğretimini zorlaştırması sebebiyle, bir çok kitap, yayın ya da anlatımda önemli kavramlardan uzaklaşılması ve odaklanılamamasıdır.

DERS MATERYALLERİMİZ

Java derslerimize iştirak etmek ve derslerimiz esnasındaki programlama örneklerini takip etmek isteyenler BLUEJ Java Geliştirme Ortamı'nı aşağıdaki linkten *****erek PC'lerine kurabilirler. Çoğunluk Windows tabanlı olduğu için verdiğim link Windows 32/64 bit İşletim Sistemi için geçerlidir. Ancak diğer İşletim Sistemleri (MacOS, Linux vb.) için program isteyenler olursa Özel Mesaj ile talep edebilirler.

http://dl.dropbox.com/u/49195115/bluej-308.msi

PC'nizde ayrıca JDK (Java Developer Kit) yüklü olmalıdır. Sisteminize uygun JDK'nın son sürümünü aşağıdaki bağlantı adresinden *****erek kurabilirsiniz.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7u9-downloads-1859576.html

GENEL YAKLAŞIM VE DERSLER

1.) Derslerimiz kilitli ve sabit bir başlık altından ilerleyecektir. Dersler ve programlama örnekleri ile ilgili sorularınızı JAVA Forum Başlığı altında Konu açarak sorabilirsiniz.
    2.) Derslerimiz 05.Kasım.2012 Pazartesi günü başlayacak ve her hafta Pazartesi günü yeni bir bölüm ile devam edilecektir.
    3.) Dersler 2 (iki) Ana Bölüm altında toplanacaktır: Bölüm 1 - Nesne Tabanlı Programlamanın Temelleri ve Bölüm 2 - Uygulama Yapıları
    4.) Her bölüm altında 7 (yedi) kısım olacak ve toplamda 14 (ondört) kısım ile tamamlanacaktır. Her hafta 1 (bir) kısım işlenecek olup, derslerimiz toplam 14 (öndört) hafta sürecektir.

Herkese ve Forumumuza Hayırlı Olsun dileklerimle...
    Konu archleo tarafından (31.Ekim.2012 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir.

................................... ADVANCED RIDING IS AN ART

2. 28 kişi archleo üyemize teşekkür etti:

alikasimoglu (31.Ekim.2012),ALTUNAY (03.Kasım.2012),androide (03.Kasım.2012),awerty (05.Kasım.2012),aXXo (31.Ekim.2012),Berk Gezer (04.Kasım.2012),bgunorta (01.Kasım.2012),blueberry (31.Ekim.2012),cyberjava (31.Ekim.2012),deliaslan (02.Kasım.2012),dexmod_46 (31.Ekim.2012),hzr (31.Ekim.2012),kayhanmedsk (11.Kasım.2013),mec_esat (31.Ekim.2012),Mersosayhan (31.Ekim.2012),mozug (31.Ekim.2012),mrdmrc (31.Ekim.2012),naman44 (16.Kasım.2012),ozdenor (04.Kasım.2012),ozi_lion (01.Kasım.2012),pesimistik (31.Ekim.2012),resw67 (10.Aralık.2012),Sayko (04.Kasım.2012),serhanx (04.Kasım.2012),Titan® (31.Ekim.2012),tokayto (31.Ekim.2012),yashade2001 (15.Ağustos.2013),ZeiTGeisT (31.Ekim.2012)

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Eclips kullansanız kendi adıma çok sevinecektim. BLUEJ yi hiç duymadım, belkide daha kullanışlıdır. Şimdiden teşekkürler...
    Konu archleo tarafından (31.Ekim.2012 Saat 21:50 ) değiştirilmiştir.

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    2
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bluej'yi hazırladım bekliyorum Emeğinize sağlık

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı savasserter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eclips kullansanız kendi adıma çok sevinecektim. BLUEJ yi hiç duymadım, belkide daha kullanışlıdır. Şimdiden teşekkürler...
    Değerli Kardeşim,

Eclipse, daha profesyonel kullanıcılar için bir geliştirme platformudur. Java'yı hiç bilmeyen birisi oldukça zorlanır ve anlamaz. BlueJ eğitimlerde kullanılan ve Java'nın temellerini daha basit ve anlaşılabilir anlatmaya yarayan, didaktik değil görsel tabanlı bir geliştirme platformudur.

6. archleo üyemize teşekkür edenler:

Titan® (03.Kasım.2012)

Yardım Sever Üye cyberjava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    34
    52 mesaja 99 teşekkür aldı
    Bu ders konusunu archleo gibi senelerini Oracle'da geçirmiş bir üstadımızdan alacak olmamız gerçekten bizim için büyük bir şans. Ben de derslerinin sıkı bir takipcisi olacağım.
    Eclipse konusuna gelince evet Eclipse Java için olmazsa olmaz fakat başlangıç için karmaşık gelmesi gerçekten olası. BlueJ yi ben de kullanmadım ama ilk bakışta nesne (object) nin ne demek olduğunu ilkokuldaki 3 kutumuz var 2 kutuyu bakkal amcaya verirsek kaç kutumuz kalır mantığı ile görsel olarak gösterebilen basit ama çok büyük projelerde kullanılan UML'e geçiş için çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu zor yolda hocamıza başarılar diler kendisine destek olmaktan hiç bir zaman kaçınmayacağımızı da belirtmek isterim.

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı cyberjava Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ders konusunu archleo gibi senelerini Oracle'da geçirmiş bir üstadımızdan alacak olmamız gerçekten bizim için büyük bir şans. Ben de derslerinin sıkı bir takipcisi olacağım.
    Eclipse konusuna gelince evet Eclipse Java için olmazsa olmaz fakat başlangıç için karmaşık gelmesi gerçekten olası. BlueJ yi ben de kullanmadım ama ilk bakışta nesne (object) nin ne demek olduğunu ilkokuldaki 3 kutumuz var 2 kutuyu bakkal amcaya verirsek kaç kutumuz kalır mantığı ile görsel olarak gösterebilen basit ama çok büyük projelerde kullanılan UML'e geçiş için çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu zor yolda hocamıza başarılar diler kendisine destek olmaktan hiç bir zaman kaçınmayacağımızı da belirtmek isterim.
    Sevgili Dostum Çağlar,

Öncelikle güzel sözlerin için çok teşekkürler. Hayatımızda aslen programcılığın, daha doğrusu software engineering dediğimiz yazılım mühendisliğinin yeri çok fazla değil. Ancak uzunca yıllar gerek şirkette, gerek yurtdışında gerekse de ülkemizdeki özel üniversitelerde eğitimcilik yapmış birisi olarak hakikaten ziyadesiyle heyecanlandım ve bir ara cidden "yahu ben bunu nasıl anlatacağım ki şimdi" dedim. Zira eğitmenlik yaparken %90 öğrenci popülasyonu programcı olup, bir altyapısı oluyordu. Programcılığın "P"sini dahi bilmeyen birisine birşey öğretmek kadar da zor ve meşakkatli birşey yoktur. Bu yüzden özellikle de senin gibi, Mehmet Ağabey gibi yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi dostlarımın "el atmasına" ihtiyacım olacağı kesin

Bu arada çok güzel bir konuya değinmişsin. Ben önsözü yazarken bahsedecektim lakin kafalar karışmasın diye girmedim. UML yani Unified Modelling Language, 1989 yılında Hewlett-Packard, IBM, Sun Microsystems, Apple Computer, American Airlines ve Data General tarafından oluşturulan OMG (Object Management Group) tarafından yaratılmış, 1997'de sahneye çıkmış ve o günden bugüne kadar yoğun yazılım içeren sistemlerin modellemesinde bir endüstri standardı haline gelmiştir.

BlueJ geliştirme platformu, özellikle eğitim alanında diğer platformlarda olmayan önemli eğitim araçları sunar. Bunlardan biri ve en önemlisi Class yapısını görselleştirebilmesidir. Program otomatik olarak UML benzeri bir diagram yapısı ile Class'ları ve proje içerisindeki ilişkileri ekranda sunar. Herkesin takdir edeceği üzere, ekran üzerinde binlerce kod satırına bakmaktansa, görsel bir ifadeye bakmak gerek pedagojik gerekse de androgojik olarak daha eğitsel ve anlamlıdır. BlueJ diagram yapısı aslında UML'in bir alt kümesidir ve eğitim için konuya özel olarak tasarımlandırılmıştır. Bu dediğim gibi anlamayı kolaylaştırır ve ileriki safhalarda UML'e geçiş için de bir altyapı sunar.

Vaktimiz kalır ya da olursa, ileriki zamanlarda UML ve System Dynamics dediğimiz, çoklu yazılım ile sistem modelleme konusunu da şöyle bir gözden geçirebiliriz belki

Tüm forum arkadaşlarıma önce ilgileri, daha sonra da destekleri ve yardımları için teşekkürü bir borç bilirim.

Herkese sevgilerimle...

9. 5 kişi archleo üyemize teşekkür etti:

aXXo (31.Ekim.2012),blueberry (01.Kasım.2012),cyberjava (31.Ekim.2012),serhanx (04.Kasım.2012),Titan® (03.Kasım.2012)

Yeni Android
    Nereden
    Mersin
    Ettiği Teşekkür
    10
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    diyecek bir şey bulamıyorum bu siteye.. emeği geçen ve geçecek herkese çok teşekkür ediyorum.

Gold Üye® blueberry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,818
    3,409 mesaja 7,475 teşekkür aldı
    Alıntı archleo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Dostum Çağlar,

Öncelikle güzel sözlerin için çok teşekkürler. Hayatımızda aslen programcılığın, daha doğrusu software engineering dediğimiz yazılım mühendisliğinin yeri çok fazla değil. Ancak uzunca yıllar gerek şirkette, gerek yurtdışında gerekse de ülkemizdeki özel üniversitelerde eğitimcilik yapmış birisi olarak hakikaten ziyadesiyle heyecanlandım ve bir ara cidden "yahu ben bunu nasıl anlatacağım ki şimdi" dedim. Zira eğitmenlik yaparken %90 öğrenci popülasyonu programcı olup, bir altyapısı oluyordu. Programcılığın "P"sini dahi bilmeyen birisine birşey öğretmek kadar da zor ve meşakkatli birşey yoktur. Bu yüzden özellikle de senin gibi, Mehmet Ağabey gibi yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi dostlarımın "el atmasına" ihtiyacım olacağı kesin

Bu arada çok güzel bir konuya değinmişsin. Ben önsözü yazarken bahsedecektim lakin kafalar karışmasın diye girmedim. UML yani Unified Modelling Language, 1989 yılında Hewlett-Packard, IBM, Sun Microsystems, Apple Computer, American Airlines ve Data General tarafından oluşturulan OMG (Object Management Group) tarafından yaratılmış, 1997'de sahneye çıkmış ve o günden bugüne kadar yoğun yazılım içeren sistemlerin modellemesinde bir endüstri standardı haline gelmiştir.

BlueJ geliştirme platformu, özellikle eğitim alanında diğer platformlarda olmayan önemli eğitim araçları sunar. Bunlardan biri ve en önemlisi Class yapısını görselleştirebilmesidir. Program otomatik olarak UML benzeri bir diagram yapısı ile Class'ları ve proje içerisindeki ilişkileri ekranda sunar. Herkesin takdir edeceği üzere, ekran üzerinde binlerce kod satırına bakmaktansa, görsel bir ifadeye bakmak gerek pedagojik gerekse de androgojik olarak daha eğitsel ve anlamlıdır. BlueJ diagram yapısı aslında UML'in bir alt kümesidir ve eğitim için konuya özel olarak tasarımlandırılmıştır. Bu dediğim gibi anlamayı kolaylaştırır ve ileriki safhalarda UML'e geçiş için de bir altyapı sunar.

Vaktimiz kalır ya da olursa, ileriki zamanlarda UML ve System Dynamics dediğimiz, çoklu yazılım ile sistem modelleme konusunu da şöyle bir gözden geçirebiliriz belki

Tüm forum arkadaşlarıma önce ilgileri, daha sonra da destekleri ve yardımları için teşekkürü bir borç bilirim.

Herkese sevgilerimle...
    Levent Bey,

Öncelikle yazılım konusunda eğitim amaçlı bir konuyu başlattığınız için size çok teşekkür ederim.Sizden öğreneceğimiz çok şey var.Yanılmıyorsam benim hakkında yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi şeklinde bir cümle sarfetmişsiniz.Bu beni onore etti ama gerçekleri söylemem gerekirse yazılım konusunda kesinlikle bilgi ve tecrübe sahibi değilim sadece araştırıyorum.Sizin,cyberjava ve diğer yazılım konusunda tecrübeli arkadaşların yüzde biri bile bir bilgiye sahip değilim.Yalnızca şunu farkettim.Bilişim ve yazılım konusunda merak ettiğimiz konuları araştırdığımda maalesef Türkçe olarak herkesin rahatlıkla anlayabileceği bilimsel kaynaklara ulaşmak çok zor hatta hala İngilizce olarak kullandığımız bazı bilişim kelimelerinin Türkçe karşılıkları bile yok.Bu yüzden ciddi ve güvenilir kaynaklarda bulduğumuz bir makaleyi Türkçeye çevirmek, oldukça zaman alan zahmetli bir çalışma oluyor.Ben yavaş yavaş bir yerlerden başladım.Bu tip paylaşımlar ve çalışmalar arttıkça yazılımdan anlamayan ve benim gibi bu konuları merak eden arkadaşlarım yüzeyel de olsa ne kadar çok bilgiye ulaşırlarsa forumda yalan yanlış şeyler söylemeyerek ve daha dikkatli yorumlar yaparak kendilerini de küçük duruma düşürmemiş olacaklardır.
    Sevgi ve saygılarımla...
    Konu blueberry tarafından (01.Kasım.2012 Saat 02:13 ) değiştirilmiştir.

3.0.73-FISHEARS-LVM KERNEL
    408 MB BigMem

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı blueberry Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Levent Bey,

Öncelikle yazılım konusunda eğitim amaçlı bir konuyu başlattığınız için size çok teşekkür ederim.Sizden öğreneceğimiz çok şey var.Yanılmıyorsam benim hakkında yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi şeklinde bir cümle sarfetmişsiniz.Bu beni onore etti ama gerçekleri söylemem gerekirse yazılım konusunda kesinlikle tecrübe sahibi değilim sadece araştırıyorum.Sizin,cyberjava ve diğer yazılım konusunda tecrübeli arkadaşların yüzde biri bile bir bilgiye sahip değilim.Yalnızca şunu farkettim.Bilişim ve yazılım konusunda merak ettiğimiz konuları araştırdığımda maalesef Türkçe olarak herkesin rahatlıkla anlayabileceği bilimsel kaynaklara ulaşmak çok zor hatta hala İngilizce olarak kullandığımız bazı bilişim kelimelerinin Türkçe karşılıkları bile yok.Bu yüzden ciddi ve güvenilir kaynaklarda bulduğumuz bir makaleyi Türkçeye çevirmek, oldukça zaman alan zahmetli bir çalışma oluyor.Ben yavaş yavaş bir yerlerden başladım.Bu tip paylaşımlar ve çalışmalar arttıkça yazılımdan anlamayan ve benim gibi bu konuları merak eden arkadaşlarım yüzeyel de olsa ne kadar çok bilgiye ulaşırlarsa forumda yalan yanlış şeyler söylemeyerek ve daha dikkatli yorumlar yaparak kendilerini de küçük duruma düşürmemiş olacaklardır.
    Sevgi ve saygılarımla...
    Sevgili Mehmet Ağabey,

Ben forumdaki mesajlarımın ve yazılarımın genelinde ingilizce terminolojiyi kullanıp parantez içerisinde türkçesini yazarım. Çoğunluk arkadaşlar sanıyorlar ki kendini bilmişlik, ukalalık ediyorum. Bunu bu şekilde yapmamın çok temel bir sebebi var: Sizin de bahsettiğiniz üzere, maalesef ve maalesef özellikle BT konusunda ulaşabileceğimiz Türkçe kaynak ve referans sayısı çok çok az. Olanların da neredeyse yarısından fazlası yabancı kaynaklardan ya devşirme ya da intihal. Ancak yabancı lisanda, özellikle İngilizce o kadar çok kaynak var ki, ortak terminolojinin ingilizcelerini türkçe karşılıkları ile vererek, gerek göz aşinalığı, gerek konu hakkında bilgi aktarımı gerekse de merak eden araştırmak, bulup okumak isterse daha çok kaynağa ulaşabilsin maksadı ile bir farkındalık yaratmaya çalışıyorum.

Sizin de malumunuz, bilgi bir araya geldikçe büyür ve gelişir. Tek başına bireyin bildiğinin bir manası yoktur. Ancak birden fazla bireyin bildiği bir araya geldiğinde teknolojiler, birikimler, keşifler oluşur. Bilgi bu manada en büyük güçtür. Dolayısıyla da, inancım şudur ki; kişinin hangi oranda bilgiye sahip olduğu değil, kişilerin bir araya gelip de bir sinerji oluşturduklarında ortaya çıkacak bilginin düzeyi ve kalitesi önemlidir. Bu sebeple de sizin yüzde bir bildiğiniz dahi bizler için kıymet arz eder.

Sevgi ve saygılarımla,

13. 3 kişi archleo üyemize teşekkür etti:

ALTUNAY (03.Kasım.2012),berkayaslan (06.Temmuz.2013),blueberry (01.Kasım.2012)

Gold Üye® blueberry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,818
    3,409 mesaja 7,475 teşekkür aldı
    Alıntı archleo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Mehmet Ağabey,

Ben forumdaki mesajlarımın ve yazılarımın genelinde ingilizce terminolojiyi kullanıp parantez içerisinde türkçesini yazarım. Çoğunluk arkadaşlar sanıyorlar ki kendini bilmişlik, ukalalık ediyorum. Bunu bu şekilde yapmamın çok temel bir sebebi var: Sizin de bahsettiğiniz üzere, maalesef ve maalesef özellikle BT konusunda ulaşabileceğimiz Türkçe kaynak ve referans sayısı çok çok az. Olanların da neredeyse yarısından fazlası yabancı kaynaklardan ya devşirme ya da intihal. Ancak yabancı lisanda, özellikle İngilizce o kadar çok kaynak var ki, ortak terminolojinin ingilizcelerini türkçe karşılıkları ile vererek, gerek göz aşinalığı, gerek konu hakkında bilgi aktarımı gerekse de merak eden araştırmak, bulup okumak isterse daha çok kaynağa ulaşabilsin maksadı ile bir farkındalık yaratmaya çalışıyorum.

Sizin de malumunuz, bilgi bir araya geldikçe büyür ve gelişir. Tek başına bireyin bildiğinin bir manası yoktur. Ancak birden fazla bireyin bildiği bir araya geldiğinde teknolojiler, birikimler, keşifler oluşur. Bilgi bu manada en büyük güçtür. Dolayısıyla da, inancım şudur ki; kişinin hangi oranda bilgiye sahip olduğu değil, kişilerin bir araya gelip de bir sinerji oluşturduklarında ortaya çıkacak bilginin düzeyi ve kalitesi önemlidir. Bu sebeple de sizin yüzde bir bildiğiniz dahi bizler için kıymet arz eder.

Sevgi ve saygılarımla,
    Şundan emin olunuz ki hepimiz size sinerjik etki yaratmak için elimizden geleni yapacağız.Yazınızın arasında da belirttiğiniz gibi özellikle BT sektöründe en çoktan aza doğru kullanılan İngilizce terimlerin Türkçe karşılıklarını vererek bir yerden başlamış oluruz.Örneğin SQLITE ile ilgili bir konuyu çeviri yaparken en çok wrapped,inherit gibi kelimelerin tam karşılığını bulmakta çok zorlandım.Inherit'i "miras almak" tan ziyade "devralmak" anlamında kullanmak daha mantıklı geldi.

3.0.73-FISHEARS-LVM KERNEL
    408 MB BigMem

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler