Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eclipse uzmanına birkaç basit soru

Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Eclipse uzmanına birkaç basit soru

Arkadaşlar, eclipse ile android programı geliştirmeye çalışıyorum ama bazı sıkıntılarla karşılaştım.

uzun süredir visual stduio ile çalıştığım için onda olan kullanışlı özellikleri eclipse de bulamamak beni çileden çıkarttı. Varsa eğer nasıl soracağımı, nerden öğreneceğimi de bilmediğim için burada soruyorum.

Visual studioda bir defada yalnızca bir solution da çalışılabiliyor. ama eclipse de alakalı alakasız bütün projeler sürekli yanda görünüyor. Bunu şöyle sade tek bir proje için kullanamaz mıyız? Bazen ben birini derleyeyim derken hepsi derleniyor, birinde hata oluyor diğerleri de derlenmiyor vs.

Ayrıca birden çok proje olduğu için yaptığım her işlemde bana bunu hangi proje için yapmak istediğimi soruyor. Güncel projede işte canım insanı bunaltmanın ne alemi var? Bu gbi şeylerin ayarı var mıdır? nerdedir?

Sağ tuş menüsü uzun otobüs yolculuğu gibi alaklaı alakasız herşey var ama bana lazım olanı bulamıyorum. Bunu sade bir versiyonu yok mudur?

Debug yapmak istediğimde debug perspektifine girip bişeyler yapabiliyorum ama şöyle kod üzerinde visual studioda olduğu gibi, aynı anda kodu değiştirip sonraki satıra geçme yöntemiyle falan debug yapılabiliyor mu?

Breakpoint koyduğum yerde programın çalışması neden durmuyor?

kısayol tuşları özelleştirilebiliyor mu?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Basit gibi görünebilir ama inanın adaptasyon sıfırdan öğrenmekten daha zor.
    yardımlarını için teşekkürler.

Aktif Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

RE: Eclipse uzmanına birkaç basit soru

Merhabalar,
    Evet Eclipse yapı itibarı ile VS gibi bir editor değil.Alışınca biraz idare edilebilir oluyor. Pek uzman sayılmam açıkçası bildiğim kadarı ile sorularınızın altlarına cevaplarımı yazmaya çalıştım.

Alıntı bilibili Nickli Üyeden Alıntı
    Visual studioda bir defada yalnızca bir solution da çalışılabiliyor. ama eclipse de alakalı alakasız bütün projeler sürekli yanda görünüyor. Bunu şöyle sade tek bir proje için kullanamaz mıyız? Bazen ben birini derleyeyim derken hepsi derleniyor, birinde hata oluyor diğerleri de derlenmiyor vs.

Ayrıca birden çok proje olduğu için yaptığım her işlemde bana bunu hangi proje için yapmak istediğimi soruyor. Güncel projede işte canım insanı bunaltmanın ne alemi var? Bu gbi şeylerin ayarı var mıdır? nerdedir?
    Eclipse' te proje ile işiniz bittiğinde sol tarafta yer alan "Package Explorer" penceresinde en tepeden projenizi Delete ile silebilirsiniz. Bu projenizin tamamen silindiği anlamına gelmez. Klasörünüzde projeniz durur. Aynı projeyi tekrar açmak istediğinizde File -> New -> Project -> Android Project' e next dedikten sonra çıkan ekranda "Create Project Existing Source" seçeneğini işaretleyip tekrar aynı projenizi açarak devam edebilirsiniz.

Sağ tuş menüsü uzun otobüs yolculuğu gibi alaklaı alakasız herşey var ama bana lazım olanı bulamıyorum. Bunu sade bir versiyonu yok mudur?
    Nerede sağ tuş ile menüyü açtığınızı biraz daha detaylı belirtmenizi rica ediyorum.

Debug yapmak istediğimde debug perspektifine girip bişeyler yapabiliyorum ama şöyle kod üzerinde visual studioda olduğu gibi, aynı anda kodu değiştirip sonraki satıra geçme yöntemiyle falan debug yapılabiliyor mu?
    Breakpoint koyduğum yerde programın çalışması neden durmuyor?
    Projenizde onclick vs. gibi method larına Ctrl + Shift + B kısa yolu olan breakpointlerden koyun. Daha sonra F11 ile projenizi çalıştırın. Projeniz derlenip çalıştığında breakpoint koyduğunuz satır açık yeşil seçili gelecek. F6 tuşuna basarak satır satır ilerleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan debug priview'e geçeyim mi sorusuna hayır deyin ve hatırlatmaması için checkbox ı işaretleyin. Bu sayede java modunda debug yapabilirsiniz. Methodun sonuna geldiğinizde F8 ile bir sonraki breakpointli methoda geçebilir ve F6 ile devam edebilirsiniz.

kısayol tuşları özelleştirilebiliyor mu?
    Sanırım siz el alışkanlığı F10 , F11 , Ctrl + Shift + B tuşlarını aradığınız için soruyorsunuz.
    Açıkçası bilemiyorum var mı tool u incelerim.
    Bende eclipse te Goto Definition'ı özlüyorum kolay gelsin.

Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Cevaplar için çok çok teşekkür ediyorum.

Sağ tuş menüsü ile kasteettiğim özellikle editör ve Project explorer daki menüler. Bunlar o kadar uzun ve gereksiz öğeler barındırıyor ki. Editürde wiki ile alakalı bir menü bile var. Takımla geliştirme işlemleri için menüler falan. Neyse görmiicez artık bunları.

Evet şu goto definition ne büyük nimetmiş onu da eclipse sayesinde öğrenmiş olduk. Ama eclipse de de f3 tuşu ile yaklaşık ona benzer bişey yapılıbiliyor, onu keşfettim.

En çok aradığım ctrl+spacebar ile gelen listede parametre yapısının, geri dönüş değerinin ve özet açıklamanın oluşu. eclipse de ben parantex açınca hemen kapatıyor ve parametrelerle ilgili bilgisi ve çaresizce bakınmaya başlıyorum

Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Konuyu eclipse den javaya getirmek istemiyorum ama aklıma takılan bişey var. C#ta ne yaparsanız yapın bir class ın metodunu class adını yazmadan kullanamazsınız. java da ise class sanıyorum import ile eklenince sadece metodları doğrudan yazılarak kullanılabilir. Bu kolaylık sağlamaktan çok okumayı zorlaştırıyor gibi geldi bana. kodun görüntüsünü c tarzı prosedürel program koduna dönüştürüyor. bu bir standart mıdır, referans kişiler böylesini mi önerir, yoksa sadece benim gördüğüm kodlarda programcının seçimi mi?

Aktif Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Bende sizin gibi c# üzerinde çalışıyorum. Bu tamamen alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor sanki.
    Başka java toolları da var sadece eclipse e bağımlı değiliz.
    Açıkçası JCreater Pro ile küçük bir denemem olmuştu. pek hakim değilim ama JCreator Pro mesela public class , protected void ifadeleri ile fonksiyon tanımlıyorsunuz.
    BlueJ ve Netbeans gibi tool larda var ama hiç denemedim.
    Bir ara denerim bende merak ettim. Sizde denerseniz ve paylaşırsanız sevinirim.

Aktif Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Bu arada Eclipse ile ilgili küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
    Projenin üzerine gelip Close Project dediğinizde de silmeye gerek kalmadan kapatabiliyorsunuz. Sadece Projenin adı Project explorer da duruyor ama derleme yada çalıştırmaya dahil olmuyor.
    Yine aynı şekilde close projeyi açabiliyorsunuz.

Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Alıntı ucurtmaavcis Nickli Üyeden Alıntı
    Bu arada Eclipse ile ilgili küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
    Projenin üzerine gelip Close Project dediğinizde de silmeye gerek kalmadan kapatabiliyorsunuz. Sadece Projenin adı Project explorer da duruyor ama derleme yada çalıştırmaya dahil olmuyor.
    Yine aynı şekilde close projeyi açabiliyorsunuz.
    Evet yavaş yavaş ben de bişeyler keşfetmeye başladım. Her ne kadar visual studio ile aynı konforu vermese de bazı temel şeyleri öğrenince siniriniz (evet ben baya sinirleniyorum) geçiyor.

Bu proje kapatma özelliğini farketmiştim ama yine de aynı anda birden fazla proje orda durması biraz -ne biliyim- tuhaf. Bir kere visual studio daki solution ve project kavramlarının birebir karşılıklarını bulamadım zaten, orda var bi eksiklik (kafamda)

Bir de ctrl + 7 tuş bileşimi hoşuma gitti.
    Artı ne yalan söyliim şu perspektif olayını anlayana kadar lanet ettim ama şimdi baya dahiyane birşey olduğunu farkettim. Keşke visual studioda da böyle bişey olsaydı.

Her ne kadar satır satır debug etme ve debug esnasında her türlü değişkenin değerini görebilme özelliğini hiçbir şeye değişemesem de bir satır üzerinde durdurduğumda değişkenin ilk alan değerine ulaşılabildiğini görmek sev*****ici. Bir class ın elt elemanlarını görmek epey zor.

Belki tekrar olucak ama asıl aradığım şu (acaba yanlış soruları mı soruyorum ararken diye yazıyorum)
    visual studioda bir class içinde

public override

yazıp boşluk tuşuna basında base class ın virtual elemanlarına erişebiliyor idim. Bu da hiyerarşiyi anlamak açısından oldukça faydalı oluyordu. Ama eclipsede bir kodu yazabilmek için önceden bir şekilde bilmem gerekiyor diye hissediyorum. Ortam bana bu konuda (intellisense, otomatik tamamlama falan) yardımcı olamaz mı ki?

Aktif Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

merhabalar,
    intellisense konusunda kanımca .net ten iyisi yok. .net te override yazdığımda bütün gelen gözümün bebeği methodlar eclipse te yok maalesef.
    http://www.progresstalk.com/showthread.php[/url]?95388-How-to-activate-Eclipse-Intellisense-%28type-ahead%29 adresteki yorumlara bir bakın isterseniz yol gösterici olabilir.