Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HTC Desire , Wildfire Root İşlemi ve Custom Rom Yükleme

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

HTC Desire , Wildfire Root İşlemi ve Custom Rom Yükleme

HTC Desire ve Wildfire telefonları Türkiyede gittikçe yaygınlaşmaya başlayan telefonlar oldu. Özellikle Vodafone tarafından satılan telefonlarda Android Market in bulunmayışı ve bunun gibi birçok kıstlamalar bu telefonlara custom rom yüklemeyi zorunlu hale getiriyor.
    Androidli telefonlara custom rom yüklemek için telefonlara root işleminin yapılmış olması gerekiyor. Bilmeyenler için açıklayayım root işlemi linux kullananların alışkın olduğu bir kelime olup kök dizine ulaşmak anlamındadır. Root işlemi telefona custom rom yüklemeyi sağlar fakat bir bakıma telefonu yazılımsal olarak garanti dışı bırakır.
    Garanti dışı kalma olayına ayrıntılı deyinmek istiyorum . Telefon donanımsal olarak garanti dışı kalmıyor sadece yazılımsal olarak garanti dışı kalıyor. Ayrıca developerlar root yapılan telefona unroot yapmayıda başardılar. O konuda hiç bi endişeniz olmasın. İstediğiniz zaman telefonun orjinal room unu yükleyerekte kullanabileceksiniz.
    Arkadaşlar bu işlemlerde sürekli risk vardır. Fakat düzgün yapıldığı takdirde hiç bi sorun çıkmaz. Yinede mobiletr.net olarak hiç bi mesuliyet kabul etmediğimizi belirtmek istiyorum. Kafanızdaki tüm soru işaretlerini bi kenara bırakıp en kolay şekilde root işlemini yapalım şimdi.
    Arkadaşlar öncelikle telefonu bilgisayara android devices olarak tanıtmamız gerekiyor . Eğer daha önce Android-SDK yi *****ip telefonu tanıttıysanız bu aşamayı geçebilirsiniz.

1.Bölüm

1. Öncelikle Buradan Android Usb Driver dosyasını *****in. (Tüm Android SDK yı değilde sadece işimize yarayacak usb driver i *****miş olduk )
    2. Telefonunuzu kapatın ve geri tuşuna basılı tutarak power tuşuna bir kere basın geri tuşu basılı kalsın taki bootloader ekranını görene kadar
    3. Bilgisayarınızda Aygıt Yöneticisi kısmında Android Usb Devices veya Android Phone olarak üzeri sarı bir donanım göreceksiniz
    4. Sürücüyü Güncelleştir kısmına gelin ve Yazılım için Bilgisayarımı Tara yı tıklayın. Dosya yeri olarak *****diğiniz Android Usb driver klasörünü gösterin. Böylelikle Telefonu bilgisayara tanıtmış olduk , diğer aşamalara geçebilirsiniz.

2.Bölüm

1. Unrevoked sitesine girin ve telefonunuzun olduğu resme tıklayın . Windows kullanıcısı iseniz Download For Windows u tıklayın ve 27.4 mb lık dosyayı *****in.
    2. Telefon ile birlikte gelen HTC Sync programı kurduysanız bu programı devre dışı bırakın veya tamamen kaldırın.
    3. Programı kurduktan sonra usb ile telefonu bilgisayara bağlayın.
    4. Telefonda çıkan uyarıya “Charge Only” yani Şarz Modunu seçin.
    5. Telefondan Menu>>Settings>>Applications>>Development and checking USB debugging ( Menü >Ayarlar>Uygulamalar>Geliştirme>Usb debugging ) seçeneğini işaretleyin
    6. Unrevoked programını çalıştırın ve programın tüm işlemleri bitirmesini bekleyin. Tüm işlemleri hatasız yaparsanız bi süre sonra telefonunuz açılıp kapanacak ve root işlemi yapılmış olacaktır.

3.Bölüm

Arkadaşlar telefonunuz root olduktan sonra farklı romları kurmaya başlayabiliriz. Kısa süre önce Android 2.3.2 sürümünü kullanan CyaogenMod 7 Rc1 sürümünü tanıtımını yapmıştık.

Desire kullandığınız varsayarak desire telefona kurulumu anlatacağım.

1. Cyanogen Mod 7 RC1 Desire adresindeki dosyayı *****in.
    2. Dosyayı telefonun sd kartın içine atın.
    3. Daha sonra telefonu kapatın. Telefonun geri tuşuna basılı tutarak power tuşuna basın . Power tuşuna bir kere basın fakat geri tuşu basılı kalsın taki Bootloader ekranını görene kadar
    4. Bootloader ekranına girmek için bir kere power tuşuna basın.
    5. Daha sonra ses açma kapama tuşlarının alttakine basın ve recovery kısmına gelin , power tuşuna bir kere basın.
    6. Telefon recovery ekranında açılacaktır. Bu menüde dolaşırken trackball i kullanın.
    7. ClockworkMod Recovery menüsünde önce wipe data/factory reset seçeneğini çalıştırın.
    8. Daha sonra wipe cache partition seçeneğini çalıştırın.
    9. Şimdi sıra *****diğimiz rom u kurmakta . Bunun içinde install zip from sdcard seçeneğine gelin.
    10. choose zip from sdcard seçeneğine gelin ve sd karta attığınız zip uzantılı rom dosyasını seçin
    11. Trackball ile ok lediğiniz rom kurulmaya başlayacaktır.
    12. Arkadaşlar hatasız bu aşamaya kadar geldiyseniz en sonunda yüklemenin tamaladığını göreceksiniz.
    13. power tuşu ile geri gidin ve rebot system now dierek telefonu yeniden başlatın.
    14. Rom u yeni kurduğunuz için açılış biraz uzun sürecek fakat açıldıktan sonra Android in son sürümünü kurmuş olacak ve market e erişiyor olacaksınız.

Arkadaşlar root ve custom rom işlemlerini genel olarak anlatmaya çalıştım . Lütfen bilgisayara ve telefona tam hakim kişiler tarafından denensin bu işlemler. Risk her ne kadar gözardı edilsede telefonun bozulma ihtimalide var. Android dünyasına adım atmak için en önemli aşama buydu.

MobileTR.Net sitesinde yazdığım kendi konum. Bi nebze yararlandıysanız ne mutlu bana
    Konu alikasimoglu tarafından (08.Nisan.2011 Saat 10:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yazı stilleri düzenlendi.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    4 mesaja 7 teşekkür aldı
    Paylaşım için teşekkürler.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Hocam root islemi icin aynen uyguluyorum fakat installing unrevoked3 service...
    Burda kaliyor epey bekledim sonuc olumsuz :/

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    şimdi ben bunların hepsini desire icin yaptıktan sonra nasıl overclock yapabilirim

Gold Üye® Bilal Akgunduz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    328
    618 mesaja 2,390 teşekkür aldı
    Alıntı berkeger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi ben bunların hepsini desire icin yaptıktan sonra nasıl overclock yapabilirim
    SetCPU uygulaması var, aslında ücretli olan bu uygulamanın yükleme dosyasını bazı yerlerde kendileri yayınlıyorlar. XDA-Developers'daki Desire Development bölümünde aratırsanız konusu da mevcuttur.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    set cpu yu bılıyorumda gereklı kernel dosyansını nasıl bulup yüklicem ?

Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı berkeger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    set cpu yu bılıyorumda gereklı kernel dosyansını nasıl bulup yüklicem ?
    XDA-Developers'da vardır konusu. Veya bazı ROM'lar oc'luk kernel kullanabiliyor, onları yüklersiniz.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    tamam xda da gereklı kernelı bulursam nasıl yukleme yapıcagımı tam olarak bılmıyorum acaba kernel yukleme ıle ılgılı bı konu acarmısınız ?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    simdi 2 bolum rootlama bolumunde tum denileni yaptim telefon acilip kapandi ama menude rom manager fln filan olmasi gerekmiomu, bende yok acaba root oldumu yoksa baska bir hata mi var

Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı umista Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    simdi 2 bolum rootlama bolumunde tum denileni yaptim telefon acilip kapandi ama menude rom manager fln filan olmasi gerekmiomu, bende yok acaba root oldumu yoksa baska bir hata mi var
    Menüde SuperUser uygulaması varsa root olmuştur.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu