Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Android Üzerinde Python ile Programlama (SL4A ve Py4A)

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 2 teşekkür aldı

Android Üzerinde Python ile Programlama (SL4A ve Py4A)

facebook müşteri hizmetleri
    Merhabalar, hazır Android Uygulama Geliştirme bölümünü görmüşken bi sorayım dedim. Python ile ilgilenenler burada da vardır elbet. Daha önceden pc'de ve symbian üzerinde python ile programlar yazdım fakat Android'de yeniyim. Acaba aranızda Android üzerinde Python ile yol katedebilen var mi?

Bilenler bilir, Android üzeRinde Python ile kod yazmanin su an için yanlış bilmiyorsam tek yolu Scripting Layer 4 Android + Python For Android'den geçiyor (en azından resmi olarak öyle, hatta PY4A resmi bile değil..) fakat sl4a ile çalışmak pek de rahat olmuyor. Dahili modüllerin de kısıtlı olması işin iyice suyumu çıkarıyor çünkü gördüğüm kadarıyla su anki sürümde sadece birkaç GUI elementi oluşturulabiliyor (ki hepsi de alert, progress gibi küçük elementler, bi listbox veya canvas bile yok) Sonuç olarak sadece metin tabanli programcıklar yazılabiliyor.

Su ana kadar gördüklerim bildiklerim bunlardan ibaret. Sorularıma gelince;

* Android üzeRinde programlamanın sl4a hariç bildiginiz başka bir yolu var mi?

* sl4a'da benim bilmediğim GUI elementleri, modüller, herhangi bir şey var da ben mi bulamadım?

Her türlü yardimlariniz için şimdiden teşekkürler

not: Ben de isteyenlere SL4A ve Py4A hakkinda bilgi verebilirim

Banned Profesyonel Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    4,294,967,295 mesaja 4 teşekkür aldı

Symbian vay be zamanın da az pyton ile uğraşmamıştım 6600 için neydi o günler ama şimdi hiç girmedim bu işe bakalım bilen çıkarsa neden olmasın tekrardan.

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 2 teşekkür aldı

Ben de 6600 ile baslamistim gerçekten de vay be kaç seneler geçti. Ardından Python yolculuğum windows ve linux üzerinde devam etti. Madem Androidd geçtik o halde neden Python olmasın dedim ama hevesm kursağımda kaldı malesef.

Anlamadığım şey şu, symbian gibi eski bir sistem için bile resmi Python sürümü varken (hem de oldukça iyiydi, grafik tabanli her türlü program yapılıp paketlenebiliyordu) Android.de neden yok? Bu tam bir sacmalik..

Ettiği Teşekkür
    0

RE: Android Üzerinde Python ile Programlama (SL4A ve Py4A)

Alıntı skykhnz Nickli Üyeden Alıntı
    Ben de 6600 ile baslamistim gerçekten de vay be kaç seneler geçti. Ardından Python yolculuğum windows ve linux üzerinde devam etti. Madem Androidd geçtik o halde neden Python olmasın dedim ama hevesm kursağımda kaldı malesef.

Anlamadığım şey şu, symbian gibi eski bir sistem için bile resmi Python sürümü varken (hem de oldukça iyiydi, grafik tabanli her türlü program yapılıp paketlenebiliyordu) Android.de neden yok? Bu tam bir sacmalik..
    Eskiler çabuk unutuluyor diyelim ama olsa gerçekten çok güzel olurdu.

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 2 teşekkür aldı

Eskiler demeyelim şimdi, Python for Symbian eskiydi kabul ama Python eski değil modasi geçen bir dil değil biliyorsun ki geleceği çok parlak bir dil. Tüm linux sürümlerinde tam destekleniyor hatta varsayilan olarak kurulu halde geliyor, bizzat sistem tarafından da kullanılıyor. Google gibi karmaşık algoritmalar kullanan büyük firmalar sunucularında Python kullanıyor vesaire bir ton örnek verilebilir.

Neyse inşallah konuyla ilgilenen arkadaşlar çıkar da hep beraber buna bir egiliriz tEşekkürler hocam takibindeyim

Ettiği Teşekkür
    0

Hocam eskiden kastım symbian üzerindendi yoksa pythonun ne kadar çok kullanıldığını az çok biliyorum. Ama android piyasasında kendine tam olarak bir yer bulamadığı için şimdilik biraz arka planda gibi ama dediğiniz gibi geleceği çok açık ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz.

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Sayende bugün yeni bişey daha öğrendim
    http://code.google.com/p/android-scripting/
    buradan bakılacak olursa, daha henüz beta aşamasında olduğundan genelde basit, sıradan işlemleri kolaylaştıracak scriptler için ideal şuanlık. Daha profesyonel olması için bekliyeceğiz ama bence bu bekleme sırasında Java ile devam etsen daha yararlı olacaktır senin için.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı skykhnz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, hazır Android Uygulama Geliştirme bölümünü görmüşken bi sorayım dedim. Python ile ilgilenenler burada da vardır elbet. Daha önceden pc'de ve symbian üzerinde python ile programlar yazdım fakat Android'de yeniyim. Acaba aranızda Android üzerinde Python ile yol katedebilen var mi?

Bilenler bilir, Android üzeRinde Python ile kod yazmanin su an için yanlış bilmiyorsam tek yolu Scripting Layer 4 Android + Python For Android'den geçiyor (en azından resmi olarak öyle, hatta PY4A resmi bile değil..) fakat sl4a ile çalışmak pek de rahat olmuyor. Dahili modüllerin de kısıtlı olması işin iyice suyumu çıkarıyor çünkü gördüğüm kadarıyla su anki sürümde sadece birkaç GUI elementi oluşturulabiliyor (ki hepsi de alert, progress gibi küçük elementler, bi listbox veya canvas bile yok) Sonuç olarak sadece metin tabanli programcıklar yazılabiliyor.

Su ana kadar gördüklerim bildiklerim bunlardan ibaret. Sorularıma gelince;

* Android üzeRinde programlamanın sl4a hariç bildiginiz başka bir yolu var mi?

* sl4a'da benim bilmediğim GUI elementleri, modüller, herhangi bir şey var da ben mi bulamadım?

Her türlü yardimlariniz için şimdiden teşekkürler

not: Ben de isteyenlere SL4A ve Py4A hakkinda bilgi verebilirim
    Kivy: Crossplatform Framework for NUI

Bu Java dışındaki geliştirme ortamlarında bir hello word programının bile apksı onlarca megabyte tutuyor. O yüzden Javaya yönelmekte fayda var.