Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Android'in Hangi Versiyonunu Kullandığınızı ve Model Kodunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Deneyimli Üye Onur Şanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    2
    15 mesaja 51 teşekkür aldı

Android'in Hangi Versiyonunu Kullandığınızı ve Model Kodunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Herkese keyifli forumlar arkadaşlar..

Bu konuda Androide yeni başlamış olan arkadaşlara Android cihaz kullanırken sık sık karşınıza çıkacak olan işletim sistemi sürüm kodlarından bahsedeceğim.. İşletim sisteminizin sürümünü ve versiyonunu nasıl öğrenebileceğinizi anlatan çok basit bir anlatım hazırlayamaya çalıştım..

Birçok android telefon için çok sayıda android işletim sistemi çıkıyor, güncelleniyor ve yenileniyor.. Örneğin Android 2.1 ile piyasaya sürülen bir cihaz ileride üretici firma tarafından 2.2 ve 2.3 güncellemelerini alabiliyor..

En son sürümün hangisi olduğunu nasıl anlayacağım ya da ben 2.1'mi yoksa 2.2 mi kullanıyorum nereden bileceğim diyen arkadaşlara aşağıdaki resmi incelemelerini öneriyorum..

Resimde Görünen Cihaz Samsung'un I-9000 Galaxy S Modelidir.. Burda "Ürün bilgisi sürümü" bölümünde "2.2.1" ibaresini görüyoruz.. Bu da Galaxy S in ilk önce 2.1'den 2.2'ye ardından da iyileştirme güncellemesi ve performans düzenlemesi sağlayan 2.2.1'e geçtiği anlamına geliyor..

Kullanılan işletim sisteminin model kodu ise sütunun en alt kısmında bulunan "Yapım numarası" bölümünde belirtilmiş ve 2.2.1 işletim sisteminin en son ve en stabil versiyonu olan "XWJS8" model kodlu Froyo işletim sistemini kullanmakta.. Model kodları her üreticiye göre değişmektedir.. Resimdeki görüntü Samsung cihazlarında kullanılan modelleme sistemidir.. HTC, Samsung ve LG gibi firmalarda "Yapım numarası" bölümünde farklı model kodlarıyla karşılaşırsınız..

Kendi Android cihazınızın Android'in hangi sürümünü kullandığını öğrenmek istiyorsanız telefonunuzu elinize alarak aşağıdaki yolu menü içerisinden takip ediniz..

Menü > Ayarlar > Telefon hakkında (ya da Hakkında)

Bölümünü takip ettiğinizde mevcut versiyonunuzu ve yapım numarasını öğrenebilirsiniz..

Saygılar, Keyifli Forumlar..
    DakyROM 10.2 Extreme Edition with Dark Core 2.9.3 JVQ - Hell Yeah..

Deneyimli Üye
    alikasimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Ettiği Teşekkür
    407
    219 mesaja 682 teşekkür aldı
    yeni başlayanlar için faydalı olabilecek bu bilgi için teşekkürler. ayrıca resimlerin gözükmesi için gerekli kaydı yaptırdık. yakında resimler gözükecektir.
    Saygımlarımla, Ali Kasımoğlu

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    2
    Bilgilendirme için ben teşekkür ederim.. Resim de eklendiğinde konu daha da açıklayıcı olacaktır..

Gold Üye® Bilal Akgunduz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    328
    618 mesaja 2,390 teşekkür aldı
    Güzel yazı olmuş teşekkürler. Samsung cihazlarda Modem numaraları ile Firmware numaralarının aynı olmayabildiğini de ekleyeyim. Ana bant sürüm bölümü sizin Firmware numaranızı ifade etmez.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    İlk başlayanlar için gerçekten faydalı bir sunum.ilginize teşekkürler.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaşlar telefonu bu siteden aldım ,bu telefonlara baya bir yabancıyım öğrenmeye çalışıyorum , benim telefonda kernelsürümü 2.6.32.9 root@sep-51#1 , yapım numarası froyo.xxjpy ,anabant sürümü ı9000xxjpy , ürün bilgisi sürümü 2.2.1 ürün bilgisi olarak bunlar yazıyor....aklıma takılan , root@sep-51#1 yazısı root yapılmışmı demek oluyor acaba..
    GALAXY S

Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    2
    Hayır.. Oradaki bilgi telefonun rootlu olduğu anlamına gelmez..

8. Onur Şanlı üyemize teşekkür edenler:

arashamza25 (25.Mayıs.2012)

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
    benim telefonum samsung galaxy s2, android sürümü 2.3.4. yeni sürüm olan 2.3.5 in çıktığını öğrendim ve telefonumu update etmek istiyorum fakat aklıma birşey takıldı telefonu üst android sürümüne yükseltmek için telefonun root lu olmasına gerek var mı?
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    [QUOTE=engineer24;16454]çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.
    benim telefonum samsung galaxy s2, android sürümü 2.3.4. yeni sürüm olan 2.3.5 in çıktığını öğrendim ve telefonumu update etmek istiyorum fakat aklıma birşey takıldı telefonu üst android sürümüne yükseltmek için telefonun root lu olmasına gerek var mı?
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim[/QUO

gerek yok ben yaptım

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    merhaba,

paylaşım için teşekkürler öncelikle... ben t10 aldım ve androidle ilgili ilk bu siteye kayıt oldum ve öğrenmek istediğim ilk bilgi hangi versiyonun kullandığım.. işletim sistemi sürümü 2.1-update1 yazıyor. turkcellin yüklediği sürüm bu. bunun üst sürümü var mı ve varsa konuyla ilgili bilgiye nerden ulaşabilirim. yardımcı olacak kişilere şimdiden çok teşekkürler...

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu