Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Android rom yapımı tek başlık dev paylaşım! [güncel+tek part]

Banned Aktif Android
    Nereden
    Kayseri / TR
    Ettiği Teşekkür
    3
    16 mesaja 29 teşekkür aldı

Arrow Android rom yapımı tek başlık dev paylaşım! [güncel+tek part]

facebook müşteri hizmetleri
    HERKESE MERHABA BAŞLIKTAKİ GİBİ SİZE ANDROİD ROM YAPIMINI ANLATACAĞIM
    DERS 1: ROM.zip içindeki dosyaları tanıma:

- Data Klasörü: Romunuza eklemek istediğiniz özel programları eklemenizi sağlar.Eklemek istediğiniz .apk dosyasını data/app içine sürüklemeniz yeterlidir.
    NOTUygulamanın Güncel olmasına dikkat edin.)-

Meta-INF Klasörü: Bu klasör sadece bir işinize yarayacak o da Recoverymenü ekranında rom kurulum esnasında göreceğiniz yazılar yada romunuzun reklamı.(updater-script dosyası)-

System Klasörü: Romun beyni konumundadır.Telefonun açılmasını sağlayan herşey bu klasörde bulunur.Burada yalnış yada eksik yaptığınız bir işlem Romunuzun kurulmamasını sağlar.Daha doğrusu recoverymenüde hata alırsınız.İnstall invalid diye.Bu yüzden rom edit sırasında nerelere ne attığınıza dikkat edin aksi taktirde en baştan başlamanız gerekecektir.

DERS 2: ROM.zip'e Uygulama Ekleme
    ROM'da Bulunan Dosyaları Tanıma konusunda bu bölümün ne işe yaradığını okuduğunuza göre ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz...

Yinede tekrar hatırlatalım.

Data Klasörü: Romunuza eklemek istediğiniz özel programları eklemenizi sağlar.Eklemek istediğiniz .apk dosyasını içine sürüklemeniz yeterlidir.
    NOTUygulamanın Güncel olmasına dikkat edin.)

DİP NOT:Ek olarak atacağınız uygulama sayısı çok fazla olmasın.En fazla 5-6 olsun.Nasıl olsa romu kurduktan sonra marketten de yükleyebilirsiniz.Benim adsl modemimden kaynaklı marketten uygulama *****emediğim için roma eklemiştim.Sizler sadece gerekli uygulamaları atın.

Örneğin; Rom manager,titanium backup ve ES File explorer.

DERS 3: Rom.zip System Klasörü Düzenleme

System Klasörü: Romun beyni konumundadır.Telefonun açılmasını sağlayan herşey bu klasörde bulunur.Burada yalnış yada eksik yaptığınız bir işlem Romunuzun kurulmamasını sağlar.Daha doğrusu recoverymenüde hata alırsınız.İnstall invalid diye.Bu yüzden rom edit sırasında nerelere ne attığınıza dikkat edin aksi taktirde en baştan başlamanız gerekecektir.

app klasörü: Romunuzun içinde bulunan telefon uygulamalarıdır.İletiler,internet,Ayarlar gibi.
    Buradaki bir dosyayı sildiğiniz taktirde telefonda o özellik çalışmayacaktır.Sizlere tavsiyem bu klasöre dokunmamanız.Buraya sadece gerekli bir uygulayı atın.Çünkü romu kurduğunuzda bir daha silemeyeceksiniz!

font klasörü: Romunuzda bulunan yazı tiplerini değiştirmenizi sağlayan klasördür.Buraya Android Yazı Türleri (Font) bölümünde bulunan bir yazı şeklini atarak telefonunuzda kullanabilirsiniz.Eğer Türkçe karakterler içermesini istiyorsanız sadece ubuntu fontunu kullanabilirsiniz.
    Ama benim için farketmez ingilizce kullanırım yada tr karakterleri kullanmam diyorsanız Android Yazı Türleri (Font) bölümünde bulunan yazı tiplerini inceleyip font klasörüne atabilirsiniz.

framework klasörü: Romunuzdaki tüm simgelerin toplandığı klasördür.Burdan bir dosyayı sildiğinizde o simge gözükmeyecektir.Bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Nereye girdiğinizden emin olun...İlerleyen konularda framework dosyasının içinde neler olduğunu göreceğiz...

media klasörü: Bu bölüm klasör isminden de anlayacağınız gibi medya bölümüdür.Buraya telefonunuzda bulunan zil,alarm ve bildirim sesleri yer almaktadır.İsterseniz buraya farklı zil sesleri ekleyip telefonunuzda kullanabilirsiniz.
    NOT:Lütfen attığınız dosyaları abartmayın 1-2 tane olsun Romu şişirmek pek iyi değildir.

build.prop dosyası: Bu dosya telefonunuzun ayarlar-hakkında bölümünde göreceğiniz rom özelliklerinin düzenlendiği dosyadır.bu dosyaya romunuzun özelliklerini ve ismini yazabilirsiniz.Bu dosyayı düzenlemeyi ilerki konularda göreceksiniz

DERS 4: Framework-res.apk:

framework klasörü: Romunuzdaki tüm simgelerin toplandığı klasördür.Burdan bir dosyayı sildiğinizde o simge gözükmeyecektir.Bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekmektedir.Nereye girdiğinizden emin olun...

Resimde de gördüğünüz gibi bu bölüme /system/framework/ ten giriyoruz.Framework bölümüne girdikten sonra framework-res.apk dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.

Karşımıza bu pencere geliyor;

Dosyaların özelliklerini yazmıyorum zaten resimde okuyor olacaksınız..

Sistem Animasyonunu Değiştirme

Yukarıda resimde gördüğünüz anim klasörünün içine Android Sistem Animasyonları bölümümüzden *****eceğiniz dosyaları olduğu gibi taşıyoruz.

ROM Wallpaper Değiştirme

Gimp ,photoshop veya paintle editlediğiniz bir fotoğrafı romunuza wallpaper olarak kullanabilirsiniz.Bunun için yaptığınız fotoğrafın adınıdefault_wallpaper.jpg olarak değiştirin ve system/framework/framework.res.apk/res/drawable-hdpi içine taşıyın ve çıkarken güncelliyin.

Batarya Simgeleri Değiştirme

Gelelim batarya simgelerini değiştirmeye.Android Batarya Göstergesi Simgeleri bölümünden *****eceğiniz batarya simgesini drawable-hdpiklasörünün içine atıyoruz.

Kitchen da kendi oluşturacağınız batarya simgelerini açtığınızda''stat_sys_battery_0.png'den 100.png'ye kadar ve "stat_sys_battery_charge_anim0.png"nin de aynı şekilde olması gerekir.Eksiksiz olmasına dikkat edin.Eksik olduğu zaman batarya göstergesinden sağlıklı görüntü alamazsınız.

Örnek: %50 iken % 56 vs gösterir.

DERS 5: Bootanimation.zip Değiştirme ve Ekleme

system/customize/resource bölümüne girip *****diğiniz bootanimasyonunu bu klasörün içine atıyorsunuz.değiştirilsinmi diye sorar evet diyin.artık bootanimasyonumuzda değişti.

system/customize/resource'DE YOKSA system/media ya girin eğer ordada bulamazsanız system/data/local klasöründedir.

BURAYA KADAR BİR SÜRÜ ŞEY ÖĞRETTİM ARTIK BİRER TEŞEKKÜR EDERSİN

DERS 6: Build.prop Düzenleme

system/customize/resource bölümüne girip *****diğiniz bootanimasyonunu bu klasörün içine atıyorsunuz.değiştirilsinmi diye sorar evet diyin.artık bootanimasyonumuzda değişti.

system/customize/resource'DE YOKSA system/media ya girin eğer ordada bulamazsanız system/data/local klasöründedir.

BURAYA KADAR BİR SÜRÜ ŞEY ÖĞRETTİM ARTIK BİRER TEŞEKKÜR EDERSİN

DERS 7: updater-script Düzenleme ve Recovery

Meta-INF Klasörü: Bu klasör sadece bir işinize yarayacak o da Recorymenü ekranında rom kurulum esnasında göreceğiniz yazılar yada romunuzun reklamı.(updater-script dosyası)

"META-INF\com\google\android" Klasörlerine giriyoruz ve updater-script klasörünü açıyoruz.

ORADAKİ " BÖLE YAZILARI " KENDİMİZE GÖRE DEĞİŞTİRİYORUZ VE İŞİMİZ BİTTİ!

Çıkarken kaydetmeyi unutmayın.Winrar ile yaparsanız % 100 kaydedecektir.

2. 3 kişi Qchocuq üyemize teşekkür etti:

ahmed112 (14.Haziran.2013),BaturalpGumuss (08.Eylül.2013),xxmazlumxx (24.Nisan.2015)

Aktif Üye ahmed112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ankara
    Ettiği Teşekkür
    124
    16 mesaja 18 teşekkür aldı
    Agzina saglik

GT-I9000 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Banned Aktif Android
    Nereden
    Kayseri / TR
    Ettiği Teşekkür
    3
    saolasın

Yardım Sever Üye emrekarisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    13
    28 mesaja 32 teşekkür aldı
    Ya tapatalk dan giriyorum ama rwsimler yok :s

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Banned Aktif Android
    Nereden
    Kayseri / TR
    Ettiği Teşekkür
    3
    Çünkü eklemedim!

Yeni Rom'um çıktı: http://forum.andronova.net/showthrea...r-D%FCzeltildi

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    S.A HOCAM KUSURA BAKMASANIZ SİZE BİR SORUNUMU DANIŞMAK İSTİYORUM
    BENİM TELEFON S4 İ9505 ÖZEL ROM KURDUM TELEFONA ROM ÇOK GÜZEL ALBEROM 3.1 KURDUM WİFİ ÇALIŞMIYOR
    EKSİK BİR ŞEYLER VAR ODA İNGİLİZCE ANLAMADIĞIM İÇİN SİZE DANIŞIYORUM SORUNUMA EN AZINDAN BİR GÖZ ATSANIZ SEVİNİRİM VEYA BİLEN BİRİ FARK ETMEZ SİZE ZAHMET...
    ROM KURULUMUNDA:
    Download here lollipop Modem and Bootloader and follow the guide here on how to install. If you flash B7 official build downgrade to A7 modem otherwhise Wi-Fi will not work.
    3. Be sure that modem is flashed by digits *#1234# (close super su and look for CP
    ŞÖYLE BİR BÖLÜM VAR
    BUNU NASIL YAPACAĞIMI BİLMİYORUM TEKRAR YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...