Merhabalar, ben sitenize yeni katıldım. İlgili konuyu okudum. Herşey güzeldi, iyiydi, tam şu clockwork moduna gelene kadar.

Şimdi benim anladığım kadarıyla clockwork-recovery olarak *****diğim programcık bir BIOS programı gibi bir şey, telefonumuzda öntanımlı yüklü olmadığı için bizim yüklememiz gerekiyor. Gereken her şeyi yaptım: Kırmızı-Kısma-Power'ı açtım, Android'de dondu (ki olması gereken de buydu.). Daha sonra install-recovery-windows.bat'ı çalıştırıp yükledim. Birkaç "OKAY" göründü, her şey tamam. Ama bu sefer Yeşil-Yükseltme-Power tuşlarını kullandığımda clockwork-recovery yerine telefon normal olarak açıldı.

Sorun belli: Telefonu clockwork'te nasıl başlatabilirim. Mesajın devamında teknik birkaç ayrıntıya gireceğim. Sorunu çözdüyseniz mesajın devamını okumanıza gerek yok.

Teknik Ayrıntı
İlk önce "install-recovery-windows.bat"ı notepad ile açtım. Şöyle görünüyor:
Kod:
fastboot-windows.exe flash recovery recovery-v5.0.2.3-u8100.img
Çalıştırılan commandline programı gördüm, dolayısıyla şöyle çalıştırdım:
Kod:
fastboot-windows.exe --help
Karşıma gelen çıktı:
Kod:
usage: fastboot [ <option> ] <command>

commands:
  update <filename>                        reflash device from update.zip
  flashall                                 flash boot + recovery + system
  flash <partition> [ <filename> ]         write a file to a flash partition
  erase <partition>                        erase a flash partition
  getvar <variable>                        display a bootloader variable
  boot <kernel> [ <ramdisk> ]              download and boot kernel
  flash:raw boot <kernel> [ <ramdisk> ]    create bootimage and flash it
  devices                                  list all connected devices
  reboot                                   reboot device normally
  reboot-bootloader                        reboot device into bootloader

options:
  -w                                       erase userdata and cache
  -s <serial number>                       specify device serial number
  -p <product>                             specify product name
  -c <cmdline>                             override kernel commandline
  -i <vendor id>                           specify a custom USB vendor id
Burada seçeneklere şöyle bir göz gezdirdim. İlk önce devices argümanıyla denedim:
Kod:
#######
Argüman
#######
fastboot-recovery.exe devices

#####
Çıktı
#####
?    fastboot
fastbootun benim aygıtım olmayacağını düşündüm (aygıtın programın adına sahip olması saçma olurdu). Dolayısıyla "?" aygıtının benim aygıtım olduğunu varsayarak install-recovery-windows.battaki komutu bir değişiklikle şöyle girdim:
Kod:
#######
Argüman
#######
fastboot-windows.exe flash ? recovery-v5.0.2.3-u8100.img

#####
Çıktı
#####
sending '?' (4240 KB)... OKAY
writing '?'... FAILED (remote: partition does not exist)
Düşündüğüm gibi hata aldım (aygıt adı "?" gibi bir karakter de olamazdı). O halde programcık zaten aygıtıma bağlanıyor ve orada bulunan "recovery" adlı partition'a recovery-v5.0.2.3-u8100.img imajını yüklüyordu. Bu durumda son çare olarak, "Belki açar." umuduyla şunu denedim:
Kod:
fastboot-windows.exe reboot-bootloader
Telefonum yeniden başladı. Bir umut recovery'nin açılacağını düşündüm ama açılmadı. Bu durumda sorun şunlar olabilir:

- Programcık, ilgili imajı telefonuma yüklemiyor. Bu çok düşük bir ihtimal, sonuçta ilgili bat dosyasını çalıştırdığımda veya aynı komutu kendim girdiğimde bir hata almıyordum.
- recovery kısayolu Yeşil-Artırma-Power tuşu değil. Bu gene de düşük bir ihtimal geliyor. Gezdiğim tüm sitelerde aynı şekilde recovery açılıyor.
- recovery adlı bir partition var, ama benim telefonumda boot yüklenirken recovery partition'unu görmezden geliyor. Bu bana daha büyük bir ihtimal gibi geldi. Sonuçta en son girdiğim reboot-bootloader'ı girdiysem de telefon normal bir şekilde açıldı, o halde telefon açılırken boot ayarları "recovery" adlı partition'u atlıyor.

Sorunu çok çok basite *****gersek: Yeşil-Artırma-Power yaptığımda recovery açılmıyor, nasıl düzeltebilirim? Sadece clockwork-recovery değil, aynı zamanda amonra-recovery adlı bir programcığı daha denedim, ama olmadı. Her türlü yardımı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...