Sponsorlu Bağlantılar
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 58 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: IMEI Değiştirme/Düzeltme (Android Versiyonları)

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 47 teşekkür aldı

IMEI Değiştirme/Düzeltme (Android Versiyonları)

Sponsorlu Bağlantılar
    Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle size başıma gelen durumu açıklayayım.

Kuzenimin Samsung Galaxy Ace s5830i model telefonu var. Telefonun IMEI numarası kopyalanmış ve telefon arama yapamaz hale gelmiş. Büyük ihtimalle farklı bir arıza için götürdüğü küçük telefon tamiri yapan dükkanlardan biri IMEI numarasını farklı bir müşterisinin telefonuna kopyalamış. Bu nedenle güvenmediğiniz bu tip yerlere ufak tefek arızalar için telefonunuzu götürmeyin size tavsiyemdir.

[Bağlantıları sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir. ] - Buradan sorgulama yaptığımızda "Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir." şeklinde uyarı vermekteydi.

Telefonda arama yapmak istediğimizde "Mobil ağa erişilemiyor." şeklinde bir hata vermekteydi.

Sorunu çözmem için telefonu bana getirdi. Sorunun böyle birşey olacağı hiç aklıma gelmediği için farklı şekilde çözmeyi denedim. Denediklerim şunlardı;

-Hard factory reset
    -Odin ile orjinal firmwire tekrar kurmak
    -Odin ile custom firmwire kurmak

Sorunun IMEI kaynaklı olduğunu öğrendikten sonra ise android için IMEI numarası nasıl değiştirilir bunu araştırmaya başladım. En yaygın olanı;

-Android uygulaması olan "Terminal Editor" ile IMEI numarasını değiştirmekti.Hiç bir işe yaramadı.

Ancak şimdi ileteceğim yöntem ile IMEI numarasını değiştirdiğimde sorun çözüldü. Daha fazla bekletmeden çözüme geçiyorum. Bu yöntem ile tüm android versiyonlarının IMEI numarasını değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Doğacak olan herhangi bir sorundan ne ben, ne de andronova forum yetkilileri sorumlu değildir.

Gerekli olan malzemeler;

- 1 Adet IMEI ( Eski bir telefonun IMEI numarası olabilir. Geçerli bir IMEI olmak zorunda.[Bağlantıları sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir. ] -> Buradan sorgulama yaptığımızda "IMEI NUMARASI KAYITLI" ifadesini görmek zorundayız.)

- HexWorkShop Hex Editor [Bağlantıları sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir. ]

- Telefonumuza kuracağımız bir EFS yedeği alma ve tekrar yükleme uygulaması. GooglePlay'den bulabilirsiniz. Tüm Samsung Galaxy modelleri için Galaxy Toolbox
    tercih edilebilir.

İşlemler;

1-Öncelikle telefonumuza kurduğumuz uygulama ile telefonumuzun EFS yedeğini alıyoruz. [Bağlantıları sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir. ]-> Bu linkten yararlanabilirsiniz.
    2-Almış olduğumuz bu yedeği bilgisayarımıza atıyoruz. (Siz iki farklı yere kopyalayın ne olur ne olmaz )
    3-HexEditor programını açarak File>Open File diyoruz ve bilgisayara atmış olduğumuz bu EFS yedeğini açıyoruz.
    4-Ekteki resimde kırmızı ile belirttiğim bölümün "Legacy ASCII" olmasına dikkat ediyoruz.
    5-Ekteki resimde yeşil ile belirttiğim bölüme 0x80000 yazıyoruz ve entera bastığımızda cihazımızın IMEI numarası sağ tarafda yeşil olarak belirttiğim bölümde okunur halde görünecektir.(Yazılımsal olarak kaybedilen IMEI'lerde burası 0000000000000 olarak görünecektir.)
    6-Numaranın başına tıklıyoruz ve eski telefonda ki IMEI numarasını buraya yazmaya başlıyoruz. Zaten biz yazdığımızda değişen bölümleri kırmızı olarak belirtecektir.
    7-File>Save diyerek kaydediyoruz.
    8-Dosyayı tekrar telefonumuzda yedeği aldığımız(bilgisayara kopyaladığımız yer) uygulamanın klasörüne atıyoruz.
    9-Telefonumuzda EFS yedeği almak için kullandığımız uygulamayı açarak yedeği restore ederek telefonu kapatıp açıyoruz.

Telefon açıldıktan sonra *#06# yaptığımızda yeni yazmış olduğumuz IMEI ekranda belirecektir Bu yöntem ile custom rom yüklerken ya da telefon yazılımınızı kurcalarken EFS kaynaklı olarak telefonunuz IMEI'sini kaybederseniz düzeltebilirsiniz. IMEI sorgulama ekranında telefonunuzun bataryasının altında bulunan imei numarası kayıtlı ise onu yazmanız sorunu çözecektir.

Velhasıl kelam IMEI numarasını değiştirdiğimizde telefon tekrar arama yapmaya ve sms atmaya başladı. Bizzat kendim denediğim bu yöntem %100 çalışmaktadır.

Kaynak olarak her zamanki gibi XDA forumlarından yararlandım. Bir çok arkadaşımızın bu problemden müzdarip olmasından kaynaklı olarak ayrıntılı bir şekilde yardımcı olmak istedim.

Kaynak Link: [Bağlantıları sadece kayıtlı kullanıcılar görebilir. ]

Adsız.jpg
    Konu mr.forger tarafından (09.Temmuz.2013 Saat 00:00 ) değiştirilmiştir.

2. 38 kişi mr.forger üyemize teşekkür etti:

adamhaklı (20.Ekim.2013),alpikks (02.Kasım.2013),arslanbobo (08.Ekim.2013),atcx96 (17.Kasım.2013),baronsel65 (15.Aralık.2013),bilaldemir (26.Eylül.2013),Blade800 (01.Nisan.2014),crypto63 (18.Temmuz.2013),dada21 (03.Ağustos.2013),djpowers (22.Kasım.2013),Doala (05.Ocak.2014),dreaman26 (10.Ağustos.2013),emega (14.Nisan.2014),enterhd (22.Eylül.2013),Fathosh (14.Aralık.2013),hafizulkurra (08.Ağustos.2013),hsnaydn (18.Temmuz.2013),kagan2012 (12.Ekim.2013),karamura (19.Aralık.2013),m3m3t21 (02.Aralık.2013),mduslu (03.Kasım.2013),melodileriyakar (26.Aralık.2013),merdogral (13.Temmuz.2013),mesut_382 (18.Ocak.2014),Mg4462 (23.Şubat.2014),minur (28.Aralık.2013),mkrgl (01.Eylül.2013),nejataydin544 (09.Şubat.2014),pisicopat (12.Ağustos.2013),pisiko2133 (14.Kasım.2013),ridata (18.Temmuz.2013),riza11 (24.Ağustos.2013),Star Hacker (18.Temmuz.2013),Stewart1992 (26.Kasım.2013),vefa_198 (19.Temmuz.2013),wampirr (04.Aralık.2013),xtrem06 (22.Temmuz.2013)

3. Buyincoins
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Sony ion efs dosyasını bulamıyorum

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    2
    EFS yedeklemek için markette bulunan uygulamaları kullanabilirsin.

Yeni Android
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    8
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    kaç defa bu imei yüzünden telefonculara para verdim bidaha olursa denerim

7. 2 kişi ridata üyemize teşekkür etti:

duroglas025 (16.Mart.2014),mr.forger (18.Temmuz.2013)

Yardım Sever Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    68 mesaja 71 teşekkür aldı
    Şimdi hocam senin üzerinde oynama yaptığın dosya Galaxy Toolbox ile alınmış bir yedek dosyası. Ben yedeğimi Galaxy toolbox ile almamışsam, kendim efs klasörünü zip yapıp yedeklemişsem, bu imei bilgisi hangi dosya içindedir?

9. alimali üyemize teşekkür edenler:

duroglas025 (16.Mart.2014)

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    sony ion efs dosyası hakında bilgisi olan varmı yardımcı olabilirmi

Aktif Android vefa_198 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    hakkari/YÜKSEKOVA
    Ettiği Teşekkür
    15
    32 mesaja 37 teşekkür aldı
    Eline koluna sağlık çok güzel bir çalışma olmuş yanlız bu yöntem samsung dışında calisiyor mu

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
    İPHONE 5 64GB BEYAZ İOS 7 BETA 3
    SAMSUNG GALAXY S4 80GB SİYAH
    MACBOOK AİR İ7-512SSD-8GB RAM

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı alimali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi hocam senin üzerinde oynama yaptığın dosya Galaxy Toolbox ile alınmış bir yedek dosyası. Ben yedeğimi Galaxy toolbox ile almamışsam, kendim efs klasörünü zip yapıp yedeklemişsem, bu imei bilgisi hangi dosya içindedir?

EFS yedeğini hexeditor ile açman yeterli. yedeği hangi yöntem ile aldığın önemli değil

Yeni Android
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı vefa_198 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline koluna sağlık çok güzel bir çalışma olmuş yanlız bu yöntem samsung dışında calisiyor mu

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
    samsung dışında da çalışması lazım. Denemedim ancak sonuç olarak EFS üzerinden sağlıyoruz işlemi. Tüm android versiyonlarında çalışır büyük ihtimal.

Yardım Sever Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    68 mesaja 71 teşekkür aldı
    Sponsorlu Bağlantılar
    Alıntı mr.forger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EFS yedeğini hexeditor ile açman yeterli. yedeği hangi yöntem ile aldığın önemli değil
    dosyaların yapıları farklı olduğundan hex editörde her zaman aynı yerde göremeyebiliriz imeiyi, sen bir de dediğim gibi başka bir program ile yedekleyip farklı dosya uzantısı üzerinden işlem yaptın mı hiç

15. alimali üyemize teşekkür edenler:

yusufff58 (07.Aralık.2013)

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu